Baskicko rozhoduje o svých zástupcích

Obyvatelé tří baskických provincií dnes volí svůj autonomní 75členný parlament. Důvodem k vypsání předčasných voleb byl zářijový odchod 14 poslanců politického křídla organizace ETA z parlamentu, čímž se vláda baskické národní strany ocitla v menšině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden milión 800 tisíc baskických voličů má na výběr ze dvou hlavních bloků. Ten baskický reprezentují umírnění nacionalisté z Baskické národní strany, kteří jsou u moci už 21 let, a radikální koalice Eustal Eritarog, která je politickým křídlem teroristů ETA.

Proti nim stojí dvě španělské strany - lidovci a socialisté, kteří v Baskicku spolupracují s cílem vymýtit v oblasti terorismus. Své hlasy už poštou odeslalo 74851 Basků žijících v ostatních částech Španělska. Možnost volit měli i Baskové žijící v zahraničí.

Průzkumy veřejného mínění předpovídaly velmi těsný souboj. Volební výsledky se uzavřou v 20 hodin a už o hodinu později volební komise slibuje sečtení 40 procent odevzdaných hlasů. Konečné výsledky voleb se pak očekávají kolem 23. hodiny.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme