Baskicko volilo umírněné nacionalisty

Vítězem předčasných parlamentních voleb ve španělském Baskicku se stali umírnění nacionalisté. Koalice Baskické nacionalistické strany a jejího spojence Baskické solidarity získala 43 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koalice Baskické nacionalistické strany a jejího spojence Baskické solidarity budou mít v regionálním parlamentu o jednoho poslance více než druzí lidovci a třetí socialisté dohromady. Porážku ve volbách naopak utrpěla politická reprezentace teroristické organizace ETA. Z Baskicka se s výsledky přihlásil náš zvláštní zpravodaj Jiří Hošek.

Staronovým předsedou autonomní vlády se s největší pravděpodobností stane Juan Jose Ibarrexte z baskické národní strany. Ten už před hlasováním odmítl parlamentní podporu koalice Euskal Herritarrok, která je politickým křídlem teroristické organizace ETA. Ta ve volbách neuspěla a parlamentu jí bude oproti předchozím 14 patřit jen 7 křesel. Sám Ibarrexte vysoce ocenil, že se k volebním urnám dostavilo 8 Basků z 10 a také způsob, jakým jeho formace dosáhla vítězství. "Získali jsme celkem 600 tisíc hlasů, což je přibližně o 275 tisíc více než druhá stana a o 24 tisíc více než druhá a třetí strana dohromady. Dobyli jsme nezpochybnitelného politického vítězství." Ibarrexte pravděpodobně nabídne parlamentní spolupráci socialistům.

Markéta Kaclová, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme