Baskicko volilo umírněné nacionalisty

Vítězem předčasných parlamentních voleb ve španělském Baskicku se stali umírnění nacionalisté. Koalice Baskické nacionalistické strany a jejího spojence Baskické solidarity získala 43 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koalice Baskické nacionalistické strany a jejího spojence Baskické solidarity budou mít v regionálním parlamentu o jednoho poslance více než druzí lidovci a třetí socialisté dohromady. Porážku ve volbách naopak utrpěla politická reprezentace teroristické organizace ETA. Z Baskicka se s výsledky přihlásil náš zvláštní zpravodaj Jiří Hošek.

Staronovým předsedou autonomní vlády se s největší pravděpodobností stane Juan Jose Ibarrexte z baskické národní strany. Ten už před hlasováním odmítl parlamentní podporu koalice Euskal Herritarrok, která je politickým křídlem teroristické organizace ETA. Ta ve volbách neuspěla a parlamentu jí bude oproti předchozím 14 patřit jen 7 křesel. Sám Ibarrexte vysoce ocenil, že se k volebním urnám dostavilo 8 Basků z 10 a také způsob, jakým jeho formace dosáhla vítězství. "Získali jsme celkem 600 tisíc hlasů, což je přibližně o 275 tisíc více než druhá stana a o 24 tisíc více než druhá a třetí strana dohromady. Dobyli jsme nezpochybnitelného politického vítězství." Ibarrexte pravděpodobně nabídne parlamentní spolupráci socialistům.

Markéta Kaclová, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme