Basra v rukou spojenců; Bagdád se opět otřásá výbuchy

Třetím dnem pokračovala v sobotu válečná operace spojeneckých sil v Iráku. Američanům se podařilo porazit nepřátelské jednotky západně od města Basra na jihu země. Zajali přitom několik stovek vojáků. Kdo v současné chvíli kontroluje samotnou Basru ale stále není jasné. Ačkoliv během dne některé zdroje uváděly, že město je už v rukou spojeneckých vojsk, vždy tuto informaci následující zprávy popřely, anebo alespoň zpochybnily. Americké jednotky obsadily město Násiríja na jihu Iráku. Spojenci také zcela ovládli vzdušný prostor a Bagdád je stále cílem mohutných náletů. Jejich terčem jsou ale i města Kirkúk a Mosul. Nejnovější informace hovoří o tom, že spojenecké síly vyrazily od Basry směrem na iráckou metropoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané míjejí hořící vrty | Zdroj: ČTK

Koalice upevňuje pozice na jihu

Vojska spojenců na jihu Iráku konsolidují svůj dosavadní postup. Podle nejnovějších zpráv obsadila most přes řeku Eufrat u města Násíríje a vstoupila do druhého největšího města v Iráku - do Basry. Irácké úřady ovšem popírají, že by se spojenecké jednotky dostaly dál, než několik kilometrů za kuvajtsko-iráckou hranici. Jak z místa informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Vít Pohanka, z jihu Iráku docházejí rozporné zprávy, ale několik skutečností se zdá být jistých. Nejhlouběji na iráckém území jsou stále americké motorizované kolony na západním křídle útoku. V pouštním terénu jim totiž nestála v cestě silná irácká obranná postavení.

Příslušníci americké námořní pěchoty porazili irácké jednotky operující západně od města Basra na jihu Iráku. Stovky vojáků spojenci zajali. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na kapitána Andrewa Bergena. Při bojích utrpěli zranění tři příslušníci námořní pěchoty. Kdo v současné chvíli kontroluje samotnou Basru, ale je stále nejasné.

vozidlo Humvee vede kolonu | Foto: ČTK/EPA

Američtí vojáci také obsadili město Násiríja na jihu Iráku a zajistili tamní strategický most přes řeku Eufrat západně od města. Most je klíčovým bodem při postupu na Bagdád. V oblasti se ale stále bojuje. Na první tiskové konferenci velení irácké operace přenášené z Kataru generál Tonny Franks řekl, že spojenci podle něj plní úkoly skvěle a výsledek je nepochybný. Mohou sice nastat ještě těžké dny, ale koaliční síly věří, že uspějí. Podrobnosti zde.

V okolí jihoiráckého přístavu Umm Kasr Američané stále čelí odporu irácké armády. Přiznal to velitel 15. expediční jednotky amerického námořnictva plukovník Thomas Waldhauser. Ministr obrany USA Donald Rumsfeld ale už v pátek tvrdil, že Umm Kasr je pod kontrolou spojenců. Podle Waldhausera kladou jednotlivé irácké jednotky stále odpor, ale jsou buď vytlačovány, nebo se dávají na útěk. Při bojích bylo podle něj zajato na 450 Iráčanů. Ministr informací Iráku Muhammad Sahháf tuto informaci popřel a řekl, že Američané zajali jen civilisty, nikoli vojáky.

Britským jednotkám se podařilo zajistit ropná pole v okolí Basry a Rumajly. Americké speciální jednotky SEAL pak obsadily dvě nepoškozené ropné plošiny u břehů Iráku. Američané také kontrolují strategická letiště s kódovým označením H2 a H3 ležící 225 respektive 290 kilometrů západně od Bagdádu. Podle odborníků by spojenci mohli letiště použít k otevření západní fronty.

Američané: Vzdala se nám celá divize irácké pěchoty

americká samohybná houfnice M109A6 Paladin v akci | Foto: FAS

Na jihu země se vzdala americkým jednotkám celá divize irácké pěchoty čítající osm tisíc mužů, a to včetně jejich velitele. Uvedla to agentura AP. Padesátá první divize irácké armády měla chránit jihoirácké město Basru, druhé největší středisko země, které teď padá do rukou britských a amerických vojáků. Irácký armádní mluvčí ale tuto zprávu popřel.

Padesátá první divize podle něj v jižním Iráku dále bojuje. Tato mechanizovaná jednotka měla před válkou asi 200 tanků a patřila k lépe vybaveným a vycvičeným částem irácké armády. Jejím úkolem bylo sehrát roli při ochraně důležitého ropného střediska u Perského zálivu. Během posledních 24 hodin se vzdávaly malé i větší skupiny irácké armády zejména na jihu země, kudy postupovala nejsilnější ofenzíva, ale poprvé se vzdal velitel nějaké irácké divize. Pentagon tvrdí, že ke stejnému kroku neustále vyzývá nejrůznějšími způsoby řadové irácké vojáky i příslušníky elitní Republikánské gardy.

Bagdád terčem masivních náletů

Baghdád zažívá další vlnu silného bombardování. Nad hlavním městem Iráku se opět vznáší oblaka hustého černého kouře a požár zachvátil oblast bagdádského letiště. Irácká protivzdušná obrana reagovala sporadicky a poté úplně ztichla. Mnohé části města se ponořily do tmy. Je to poprvé od začátku leteckých útoků, co byly zasaženy elektrické zdroje metropole.

Metropole se přitom vzpamatovává z otřesu po nočních a ranních úderech. Americká a britská letadla v sobotu ráno poprvé od začátku spojeneckého úderu bombardovala iráckou metropoli i za denního světla. Sirény protivzdušné obrany v Bagdádu se poprvé rozezněly hned po rozbřesku. Nad městem se objevil nový sloup dýmu a v ulicích byly slyšet sirény sanitek a hasičských vozů.

dým nad prezidentským komplexem v Bagdádu | Foto: ČTK/AP

Iráčané zapálili kolem své metropole příkopy naplněné ropou. Kouřem z požárů chtějí zabránit spojeneckým letounům v přesném zaměření cílů. Zároveň oznámili, že při dosavadních útocích na hlavní město zahynulo 150 lidí. Podle Iráku jde o civilní oběti. Irácký ministr informací Muhammad Saháf nedlouho předtím hlásil 207 zraněných civilistů za dnešní noc.

Podle amerického listu The Washington Post Spojené státy v tajnosti komunikují s některými veliteli irácké armády v Bagdádu. V metropoli jsou prý budovy, které nebudou bombardovány a do kterých se mohou uchýlit případní dezertéři. Podle deníku se americkým vojenským a zpravodajským důstojníkům podařilo získat příslib od některých iráckých velitelů, že nepoužijí proti postupujícím spojeneckým jednotkám chemické zbraně.

Začíná exodus Arabů z Kurdistánu

Americká armáda také zaútočila na pozice kurdských islámských fundamentalistů, kteří prý patří k organizaci Al-Kaida. Přímo ze severoiráckého Kurdistánu to hlásí zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Jazairiová. "Islámisté kontrolují malou část území mezi sídlem Talaváního strany PUK v městě Sulejmánii a íránskými hranicemi a útočí na kurdské pozice. Ze čtyřech vesnic na severozápadě iráckého Kurdistánu utíkají Arabové, kteří tam s pomocí Husajna nahradili Kurdy. Ti se tak po letech vyhnání vracejí domů".

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Jazairiová: Situace v iráckém Kurdistánu

Turecko zatím nepotvrdilo, ani nevyvrátilo předchozí informaci, že v iráckém Kurdistánu už operuje přes 1000 tureckých vojáků. Kurdové trvají na svém: vstoupí-li Ankara na irácké území, budeme proti ní bojovat!

Spojenecké ztráty

Při ranní kolizi dvou vrtulníků nad Perským zálivem zahynulo šest Britů a jeden Američan. Původní zpráva uváděla sedm mrtvých Britů. K neštěstí došlo, když jedna z helikoptér právě startovala z paluby mateřské lodě Ark Royal a druhá se chystala na přistání. V bojích pak podle potvrzených zpráv přišli o života dva příslušníci americké námořní pěchoty.

Tři členové štábu britské televize ITN jsou pohřešováni poté, co se jejich auta dostala u Basry pod palbu. Jak připomíná spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Miroslav Kocourek, pátrá se po třech členech štábu televize ITN. Jsou to reportér Terry Lloyd, kameraman Fred Nerac a překladatel Hussein Othman. K incidentu došlo v Iman Anas, když štáb ITN cestoval do nedaleké Basry v jižním Iráku. Jiný člen tohoto týmu, kameraman Daniel Demoustier, byl zraněn, ale zdařilo se mu dostat do bezpečí. Nemohl však říci přesně co se stalo jeho kolegům. Reportér Terry Lloyd má bohaté zkušenosti z války v Libanonu, Kosovu, Bosně a v Kambodži. Byl televizním reportérem také ve městě Halabja, kde Sadam Husein použil chemických bomb proti místním Kurdům.

Střely dopadly i na Írán

Na jihozápad Íránu dopadly další dvě spojenecké rakety. S odvoláním na armádní zdroje to oznámila íránská agentura IRNA. Podle ní také spojenecká letadla při bombardování cílů na jihu Iráku narušila včera a dnes několikrát íránský vzdušný prostor. Velení amerických a britských sil zatím incident nekomentovalo. Podle agentury Reuters v pátek rakety zasáhly skladiště ropné rafinerie ve městě Abadan, které leží zhruba 50 kilometrů od irácké Basry. Zraněni byli dva lidé.

Svět nereaguje jedním hlasem

Německo pohrozilo, že stáhne své letouny AWACS hlídkující nad Tureckem, pokud turecké jednotky vstoupí do Iráku. Spolkový kancléř Schröder prohlásil, že tyto stroje mají za úkol chránit Turecko, ale nesmějí poskytovat podporu válce proti Iráku.

demonstrantka za mír v Aténách | Foto: ČTK/AP

Rusko zablokuje jakékoli snahy Spojených států zajistit si v OSN schválení vojenské akce v Iráku a budoucího poválečného uspořádání. Prohlásil to dnes ruský ministr zahraničí Igor Ivanov. Současně obvinil Spojené státy, že se snaží pošlapat ekonomické zájmy Ruska v Iráku. Ivanov také odmítl americkou žádost o vyhoštění iráckých diplomatů z Moskvy.

Papež Jan Pavel II. v sobotu odsoudil válku proti Iráku jako hrozbu pro osud lidstva. Vatikán prosazoval řešení mírovými prostředky a hned několik hodin po začátku konfliktu obě válčící strany kritizoval za to, že nedokázaly nalézt mírové řešení.

Zastánci mírového řešení pokračují v protestech

Tisíce lidí po celém světě znovu vyšly do ulic, aby daly hlasitě najevo svůj nesouhlas s válkou. Ve Spojených státech se konaly nejrozsáhlejší demonstrace v San Francisku, ale také v New Yorku a Chicagu.

Protestovalo se i v Londýně a Paříži, oproti včerejšku však byly demonstrace slabší. Ve Frankfurtu nad Mohanem a dalších německých městech se do protestů zapojily také tisíce Kurdů. Nesouhlas s válečným tažením USA a Británie dávali najevo i lidé po celé Asii, v Austrálii a na Novém Zélandě.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Pavla Jazairiová, Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Jaromír Janev, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme