Baťovi dědicové žádají Slovensko o náhradu za majetek zabavený po 2. světové válce

Potomci obuvnického podnikatele Jana Antonína Bati podali na Slovensku oficiální žádost o odškodné. Má jít o náhradu za majetek zabavený Baťovi státem na základě Benešových dekretů. Hodnotu majetku odhadují právníci americké větve Baťovy rodiny na jednu miliardu eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska Jana Antonína Bati v Partizánském

Pamětní deska Jana Antonína Bati v Partizánském | Foto: Vojtěch Berger

Slovenské ministerstvo financí zatím nechtělo žádost o odškodné komentovat. Vnuk Jana Antonína Bati John Nash se dnes zúčastnil oslav výročí založení města Partizánske, dřívějších Baťovan. Oslavy potrvají tři dny a program by měl být opravdu bohatý.

Místní park byl nově pojmenován právě po Janu Antonínu Baťovi, nachází se v něm i nová pamětní deska, kterou odhalil sám Baťův vnuk.

Kromě Partizánskeho založil Baťův koncern na Slovensku také průmyslová centra ve Svitu pod Tatrami, dále v Bošanech a v Nových Zámcích. Do vlastnictví firmy patřil také známý Bojnický zámek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Vojtěch Berger v Odpoledním Radiožurnálu

Podrobnosti o žádosti o odškodné chce rodina Jana Antonína Bati oznámit až příští týden na tiskové konferenci. Poté se s ní seznámí slovenské ministerstvo financí, které následně dodá svůj vlastní finanční odhad.

Jak dlouho celý proces potrvá, zatím není známo. Ministerstvo nedalo žádnou lhůtu, do kdy stanovisko vydá.

Žádost o odškodné podali Baťovi dědicové na Slovensku poté, co letos v dubnu slovenské soudy zrušily trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku, který československý soud v roce 1947 Janu Antonínovi Baťovi v nepřítomnosti uložil.

V Česku byl tento rozsudek zrušen v roce 2007 a Jan Antonín Baťa byl rehabilitován. Také v Česku se Baťovi dědicové domáhají náhrady škody za zabavený majetek ve výši 56 milionů korun. Soudy Baťům v otázce navrácení majetku za pravdu ale nedaly, a tak potomci uvažují, že půjdou až k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku.

Tomáš a Jan Antonín Baťa | Foto: krajane.radio.cz

Jan Antonín Baťa byl nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul, převzal jeho podnik. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde také zemřel.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme