Při požáru ruského armádního batyskafu zahynulo 14 námořníků. Putin nařídil příčiny pečlivě vyšetřit

Na palubě ruského batyskafu zahynulo 14 lidí, oznámilo v úterý podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Stalo se tak při požáru, který nastal v pondělí. Ministerstvo typ ponorky neuvedlo. Ruský server RBK s odvoláním na své zdroje uvedl, že šlo o supertajnou atomovou ponorku Lošarik. Ruské námořnictvo toto plavidlo nazývá hlubinnou atomovou stanicí AS-12.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 23:47 2. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár vypukl podle ministerstva obrany při měření hloubky. Posádka měla provádět vojenský průzkum v ruských teritoriálních vodách.

Čtrnáct z celkově neupřesněného počtu členů posádky batyskafu zahynulo na otravu jedovatými zplodinami. Požár podle ministerstva obrany uhasila posádka. Příčina zatím není známa.

Prezident Vladimir Putin kvůli katastrofě zrušil účast na akci na podporu turistiky a místo toho se setkal s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Podle agentury TASS mu nařídil, aby odletěl do Severomorsku a aby na místě zajistil zevrubné vyšetření příčin požáru a také poskytnutí pomoci pozůstalým. „Po návratu mi osobně podejte hlášení,“ nařídil Putin.

Typ plavidla?

Ministerstvo obrany ani ruský prezident typ ponorky neupřesnil, avšak poznamenal, že šlo o „výzkumné plavidlo“ plnící zvláštní úkoly s elitní, „vysoce profesionální“ posádkou - mezi 14 oběťmi bylo sedm důstojníků v hodnosti kapitána, z toho dva nositelé nejvyššího ruského vyznamenání, titulu Hrdina Ruska. „Je to velká ztráta pro flotilu,“ řekl Putin.

Podle informací ruského serveru RBK z armádních kruhů to byla AS-12 na jaderný pohon. Podle ruské redakce BBC mohlo jít o některou z jaderných ponorek zvláštního určení ze základny Gadžijevo. Ale tato jednotka je tak utajovaná, že všechny informace z otevřených zdrojů mohou být nepřesné, připustila BBC.

Batyskaf sloužil k výzkumu dna světového oceánu pro vojenské účely ruské válečné flotily. Nyní je na základně v Severomorsku v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska, což je hlavní základna Severního loďstva.

Nejhorší incident od 2008

Server RBK incident označil za nejhorší, který se na podmořském plavidle stal od listopadu 2008. Tehdy na palubě ponorky Něrpa, kterou má nyní pronajaté indické námořnictvo, během zkušební plavby unikl jedovatý plyn z protipožárního zařízení a zabil 20 lidí.

Nejhorší katastrofu v moderních dějinách ruského námořnictva představovalo potopení jaderné ponorky Kursk během cvičení v Barentsově moři v srpnu 2000, které si vyžádalo životy 118 členů posádky. Podle vládní vyšetřovací komise katastrofu způsobil výbuch v jednom z torpédometů vinou úniku paliva z torpéda, po kterém následovala exploze dalších torpéd. Třiadvacet námořníků, kteří výbuchy přežili, se udusilo.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme