Baumgarterův rekordní seskok se odkládá. Nepřálo mu počasí

Rakušan Felix Baumgartner dnes z rekordní výšky 37 kilometrů neskočí. Akci odložil kvůli nepřízni počasí. Baumgartnerův tým musel čas startu balonu během dnešního dne posunout už třikrát. Další pokus je plánován na čtvrtek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Felix Baumgarten se připravuje na rekordní seskok

Felix Baumgarten se připravuje na rekordní seskok | Zdroj: ČTK

Baumgartner měl odstartovat z pouště v americkém státně Nové Mexiko. Ve speciální gondole upevněné k heliovému balonu měl vystoupat až na hranici stratosféry, do výše 36,5 km nad zemským povrchem. Odtud se chtěl vrhnout do prostoru a přistát na padáku. Jen několik minut před startem byla ale celá mise kvůli nepříznivému počasí zrušena.

„Vítr vanul v takových poryvech, že balon, který měl vynést tu gondolu s Felixem Baumgartnerem, se v jednu chvíli dokonce položil na zem. No a vzhledem k tomu, že je velmi choulostivý, tak se poškodil,“ říká redaktor Radiožurnálu Vít Pohanka. K dispozici je však záložní balon a další pokus je plánováný na čtvrtek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o seskoku přínáší redaktro Vít Pohanka

K tomu, aby se akce podařila, je potřeba, aby panovalo buď úplné bezvětří, nebo vanul slabý vánek asi do pěti kilometrů za hodinu. To se bohužel dnes nesplnilo. „I když se start několikrát posunul a pořád jsme byli udržováni v napětí, že nakonec Baumgartner odstartuje - on sám byl připravovaný v tlakovém skafandru - tak na poslední chvíli se rozhodli pokus zrušit,“ říká Pohanka.

Seskok má přinést užitečné informace i data

Samotné stoupání by mělo trvat až dvě hodiny, než se parašutista vrhne do prostoru. V takové výšce je už jen velmi řídká atmosféra. Tlak je tam asi jenom dvouprocentní ve srovnání s tím, jak je velký atmosférický tlak u mořské hladiny. Samotnému pádu by tak nic nekladlo odpor, nebo jenom minimální. Proto se čeká, že parašutista dosáhne asi za 40 vteřin rychlosti zvuku.

„Tím, jak by padal postupně do nižších pater atmosféry, kde stoupá tlak, tak by začal zpomalovat. Podle očekávání by měl z výšky padat asi deset minut, než by otevřel padák a spustil se na zem,“ popisuje Pohanka.

Celá akce má i vědecký přínos. Jednak se vyzkouší tlakový skafandr, který by mohl mít uplatnění při očekávaných letech do vesmíru. Zjistí se také, co to s člověkem udělá, když v takovém vybavení a oblečení překoná rychlost zvuku.

Během pokusu má padnou také několik dalších rekordů. Balon s pilotem by se měl dostat do nejvyšší výšky. Další rekordní věcí je doba strávená při jednom seskoku ve volném pádu.

Vít Pohanka, Jan Richter, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme