Bavoři dál nechtějí dotovat chudší spolkové země, obrátí se na soud

Bavorská vláda napadne u německého Ústavního soudu systém, podle kterého musí bohatší spolkové státy platit chudším, aby se srovnaly životní podmínky. Loni Bavoři do systému přispěli částkou 3,7 miliardy eur, což je polovina všech přerozdělovaných prostředků. Rozhodnutí bavorského premiéra Horsta Seehofera přichází ve chvíli, kdy má jeho Křesťansko-sociální unie (CSU) historicky nejnižší preference.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Horst Seehofer

Bavorský premiér Horst Seehofer | Foto: Filip Jandourek

„Jsme solidární, ale ne hloupí," prohlásil bavorský ministr financí Markus Söder.

Podle odborníka na Německo Jaroslava Šonky bavorská vláda nenapadne přímo německou ústavu, protože přerozdělovací systém je řešený dohodami a zákony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na Německo Jaroslav Šonka se pro Rádio Česko vyjádřil ke stížnostem Bavorska na systém, jakým se mezi spolkovými státy přerozdělují peníze.

„Bavorsko bylo dlouhou dobu velmi chudou zemí a jeho rozvoj směrem k čistému plátci se odehrával právě s pomocí ostatních spolkových zemí,“ připomíná Šonka, že z převážně zemědělského státu se po válce stala hospodářská velmoc také za pomoci přerozdělovacího systému.

Díky tomuto systému také mají spolkové státy větší šanci získat prostředky z fondů Evropské unie, myslí si Šonka.

„Systém je naprosto spravedlivý, čistí plátci jako Hamburk nebo Bádensko-Würtembersko se k žalobě odmítli připojit. V Bavorsku se schyluje k volbám a premiér Horst Seehofer se snaží upoutat pozornost a zvýšit své volební preference, což se mu podle průzkumů veřejného mínění nepodařilo ani tímto krokem,“ řekl Jaroslav Šonka Rádiu Česko.

Někteří bavorští politici podle Šonky argumentují tak, že sečtou všechny příspěvky, které Bavorsko obdrželo, a bez ohledu na inflaci tvrdí, že Bavoři za jeden rok zaplatí mnohem více, než kdy z fondů dostali.

Ústavní soud už jednou pravidla přerozdělování peněz změnil. Jeho rozsudek se stal předlohou pro reformu finančního vyrovnání, která začala platit v roce 2005. Tehdy Bavorsko vedené premiérem Edmundem Stoiberem se systémem souhlasilo.

„I proto nejsou šance Bavorska uspět příliš velké. Spíše se povede debata o nových spolkových zemích, které v některých přerozdělovacích procesech získaly tolik prostředků, že silnice ve východním Německu jsou teď v lepším stavu než na západě,“ dodává odborník na Německo Jaroslav Šonka.

Markéta Bartošová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme