Bavorská CSU se strachuje o výsledek stěžejních zemských voleb příští týden
Kdyby se konaly bavorské zemské volby už tuto neděli, získala by konzervativní CSU 47 procent hlasů. Tradičně nejsilnější politická formace Bavorska se tak po více než 40 letech musí strachovat o zachování absolutní většiny. Hlasování bude mít podle expertů zásadní vliv i na volby do Spolkového sněmu v příštím roce.
Volební cíl CSU získat "50 procent plus x" hlasů je vážně ohrožen. Naplňují se prognózy, že předseda křesťansko-sociální unie Erwin Huber a bavorský premiér Günter Beckstein nemají charisma jejich předchůdce Edmunda Stoibera.
CSU se stále spoléhá na to, že na poslední chvíli osloví nerozhodnuté voliče, kterých je podle průzkumů více než 30 procent. Do karet jí nahrává taky fakt, že by se podle institutu Infratest dimap nemuseli do zemského sněmu dostat postkomunisté ze strany Die Linke.
CSU by tím pádem obhájila absolutní většinu křesel. Zdá se být ale každopádně vyloučeno, že by dominantní bavorská strana zopakovala výsledek z před pěti let, kdy získala bezmála 61 procent hlasů.