Bavorská policie hledá muže, který po nocích kácí dřevěné kříže na vrcholcích Alp

Neznámý muž se v Německu po nocích vydává s pilou a sekerou na alpské vrcholky. Kácí tam velké dřevěné kříže. Horská stráž zaznamenala už třetí případ, kdy někdo posekal velký dřevěný kříž. Případ v Německu vyvolal debatu, jestli do Alp patří křesťanské symboly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neznámý muž v Německu kácí na horách velké dřevěné kříže (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Neznámý vandal řádí nedaleko známého bavorského střediska Garmisch-Partenkirchen u hranic s Rakouskem.

Nejprve tam v květnu pokácel kříž na vrcholku Dudl-Almu, potom v červnu na sousedním Prinzkopfu a naposledy minulý týden na vrcholku více než dvoutisícové hory Schafreuter.

Několik svědků jednoho podezřelého muže popsali, bylo mu prý zhruba mezi 30 až 40 lety, byl sto osmdesát centimetrů vysoký, měl světlé krátké vlasy a vypouklé břicho.

„Pachatel musí mít něco proti křesťanským symbolům. Třímetrový dřevěný kříž doslova pokácel, choval se jako divoké zvíře,“ řekl místním médiím Josef Mayr, šéf policie v nedalekém Bad Tölzeru.

Vandal zřejmě hory dobře zná, protože se vydává kříže kácet v noci. Policie požádala i turisty v oblasti, aby oznámili a případně vyfotografovali, pokud uvidí něco podezřelého. „To je jediný způsob, jak máme šanci ho chytit,“ dodal Mayr.

V médiích se objevily spekulace, jestli za ničením není švýcarské hnutí Frei Denken, které vyzývá k zákazu křížů na horách. Jeho šéf ale odmítl, že by organizace ničila už existující kříže.

Do debaty o tom, jestli do Alp patří křesťanské symboly, se vložil i známý horolezec Reinhold Messner. V rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung řekl, že mu sice vandalismus vadí, ale bez křížů v Alpách by se klidně obešel. „Kříž je nepochybně důležitý křesťanský symbol, který ale nepatří na vrcholky hor,“ řekl.

Na horách je podle něj cosi povznášejícího i bez křížů a navíc prý nemají ani praktické využití, protože často skutečný vrchol hory neoznačují.

ČRo, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme