Bavorsko bude mít po 46 letech koaliční vládu

V Bavorsku se na vzájemné spolupráci definitivně dohodla konzervativní CSU s liberální FDP. Novým ministerským předsedou má být už v pondělí zvolen Horst Seehofer z CSU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnichov | Foto: Jiří Hošek

Seehofer, který před vládnutím v Bavorsku měl funkci spolkového ministra zemědělství. označil koaliční dohodu za 'dobrý základ pro stabilní vládu'. S textem jsou spokojeni taky liberálové. Jejich bavorská šéfka Leutheusserová-Schnarrenbergerová si myslí, že se koaliční smlouvě podařilo vtisknout 'liberální rukopis'.

Jedenáctidenní jednání po zemských volbách byla velmi tvrdá a FDP příslib koaliční spolupráce neprodala lacino. Prosadila například zákaz online prohlídek počítačů podezřelých osob. Některé sporné body, jako třeba otevírací doba bavorských obchodů, ale zůstaly nedořešeny a v koaliční dohodě se tak neobjeví.

FDP, která si například stanovila jako podmínku koaliční spolupráce s CSU rozvolnění protikuřáckého zákona, budou v novém kabinetu patřit dva posty; ministra hospodářství a ministra pro vědu a školství. Nový koaliční svazek by dnes a zítra měli posvětit delegáti mimořádných sjezdů obou formací.

Jiří Hošek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme