Bavorsko bude mít po 46 letech koaliční vládu

V Bavorsku se na vzájemné spolupráci definitivně dohodla konzervativní CSU s liberální FDP. Novým ministerským předsedou má být už v pondělí zvolen Horst Seehofer z CSU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnichov | Foto: Jiří Hošek

Seehofer, který před vládnutím v Bavorsku měl funkci spolkového ministra zemědělství. označil koaliční dohodu za 'dobrý základ pro stabilní vládu'. S textem jsou spokojeni taky liberálové. Jejich bavorská šéfka Leutheusserová-Schnarrenbergerová si myslí, že se koaliční smlouvě podařilo vtisknout 'liberální rukopis'.

Jedenáctidenní jednání po zemských volbách byla velmi tvrdá a FDP příslib koaliční spolupráce neprodala lacino. Prosadila například zákaz online prohlídek počítačů podezřelých osob. Některé sporné body, jako třeba otevírací doba bavorských obchodů, ale zůstaly nedořešeny a v koaliční dohodě se tak neobjeví.

FDP, která si například stanovila jako podmínku koaliční spolupráce s CSU rozvolnění protikuřáckého zákona, budou v novém kabinetu patřit dva posty; ministra hospodářství a ministra pro vědu a školství. Nový koaliční svazek by dnes a zítra měli posvětit delegáti mimořádných sjezdů obou formací.

Jiří Hošek, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme