Bavorský premiér Söder poslal Fialovi dopis. Chce zlepšovat vztahy s Českem a navrhuje řadu programů
Bavorský premiér Markus Söder chce dál zlepšovat vztahy s Českou republikou. Uvedl to v dopise adresovaném českému premiérovi Petru Fialovi. Söder se v dopise, z něhož ve čtvrtek cituje bavorský deník Passauer Neue Presse, vyslovil pro brzké setkání s českým ministerským předsedou i pořádání pravidelných mezivládních konzultací. Nastínil také konkrétní projekty spolupráce například v oblastech dopravy, moderních technologií a školství.
„Při vědomí odpovědnosti za minulost a se společným pohledem do budoucnosti“ je podle šéfa bavorské zemské vlády třeba „sousedsky dále rozvíjet vztahy“. Proto se chce brzy setkat s Fialou, aby mohla být zahájena „další etapa bavorsko-českých vztahů“.
Bavorsko zavádí výhody pro lidi očkované posilující dávkou, nemusí mít test na koronavirus
Číst článek
Podle Passauer Neue Presse (PNP) navrhuje šéf bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) v dopise společnou bavorsko-českou strategii sousedství. Jde například o výstavbu dopravních a datových spojení, posílení hospodářského jádra Evropy, společnou odpovědnost za životní prostředí a přírodu, další sbližování příhraničí, překonávání jazykových bariér a kontakty mládeže.
Konkrétně Söder píše, že musí být více než 30 let po pádu železné opony „konečně odstraněny historicky podmíněné mezery v železniční a silniční síti mezi Bavorskem a Českem“.
Kromě toho má být na „5G koridoru Mnichov-Praha“ umožněn rychlý přeshraniční datový provoz, jak je to plánováno také u 5G koridoru mezi Mnichovem a italskou Bolognou.
‚Sítě excelence‘
Spojit síly by podle Södera měly Česko a Bavorsko také při přechodu na klimatickou neutralitu a digitální změnu. Bavorský premiér navrhuje, aby se „nejlepší hlavy z Bavorska a Česka spojily v bavorsko-českém programu výzkumné excelence a spolupracovaly zejména na technologiích budoucnosti, jako jsou umělá inteligence, kvantová technika, robotika a letectví a kosmonautika“.
Bavorská policie vyšetřuje lékaře kvůli falešnému očkování proti covidu. Nabízel i podvodná potvrzení
Číst článek
Kromě toho mají vysoké školy napříč hranicemi vytvářet „sítě excelence“ se společnými nabídkami studia či semestrálními pobyty v sousední zemi, zakotvenými ve studijních plánech. Ještě letos by si Söder přál uspořádat bavorsko-český hospodářský summit.
Bavorský premiér si umí představit také například vícejazyčná příhraniční zdravotnická centra, která by poskytovala přeshraniční péči o pacienty. Překonány mají být také jazykové bariéry.
„Ploty jsou dávno odstraněny, ale přirozenou překážkou zůstává jazyk. Pokud máme posílit jazykové dorozumění, mělo by být osvojování jazyka podporováno systematickým, přeshraničním postupem napříč všemi druhy škol s dlouhodobým cílem bavorsko-české závěrečné zkoušky,“ píše dále Söder.
Kritika jaderného úložiště
Kriticky se však Söder podle agentury DPA vyjádřil k plánovanému konečnému úložišti jaderného odpadu v blízkosti společných hranic. Bavorsko je „rozhodně proti plánům na výstavbu českého konečného úložiště jaderného odpadu v bavorsko-české příhraniční oblasti“, zdůraznil Söder.
Jaderné úložiště může stát prosadit jako veřejný zájem. Do roku 2050 jej lze postavit, tvrdí Drábová
Číst článek
Podle něj to zmaří snahy o zachování jedinečného životního a přírodního prostoru v oblasti Bavorského lesa a Šumavy. Söder varoval před trvalým narušením života v regionu a poukázal na velký odpor obyvatelstva.
PNP píše, že předchozí bavorský premiér Horst Seehofer se zasloužil o „chytrou a citlivou“ normalizaci vzájemných vztahů, což se mimo jiné projevilo otevřením bavorské zastupitelské kanceláře v Praze.
Úložiště jaderného odpadu by mohlo být i v Boršově a Mirošově. Správa rozšířila lokalitu Hrádek
Číst článek
Do poněkud nevýhodné pozice se však vztahy podle bavorského listu dostaly kvůli koronavirové pandemii a během vlády kontroverzního českého premiéra Andreje Babiše, i když i za něj si obě vlády nabízely koronavirovou pomoc a nemocniční lůžka.
Söder ve svém dopise v zájmu urychlení přeshraničního sbližování a vyřešení otevřených otázek navrhuje konání pravidelných vládních konzultací, na nichž by byly předkládány požadavky všech rovin správy a vlády.
Kromě toho Söder poukázal na sérii komunálních konferencí, které Bavorsko v roce 2021 pořádalo v příhraničí a které mají ve společném bavorsko-českém formátu pokračovat i letos. „Vhodný rámec by mohl vytvořit společný bavorsko-český komunální sněm,“ navrhl bavorský politik. Kromě toho se vyslovil pro „nový bavorsko-český výměnný program pro úředníky“.