Bavorsko chce kontroly na hranici s Rakouskem. Kvůli africkým běžencům

Jen ve výjimečných případech mohou země v schengenském prostoru zavést hraniční kontroly. Bavorsko si myslí, že se v takové výjimečné situaci nachází. Příliv afrických emigrantů z Itálie prý překročil únosné meze. Proto žádá, aby na hranicích s Rakouskem opět stáli policisté a aby znovu kontrolovali, kdo k nim jezdí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Africký imigrant ve španělské Tarifě čeká ve sportovním centru po opuštění lodi

Africký imigrant ve španělské Tarifě čeká ve sportovním centru po opuštění lodi | Zdroj: Reuters

V Bavorsku jsou plné azylové domy, ve kterých nacházejí útočiště běženci zejména z Afriky. Ti přicházejí do Německa hlavně z Itálie. Podle strany CSU, která v Bavorsku vládne, je situace přímo neúnosná.

Šéf strany a bavorský premiér Horst Seehofer se nechal slyšet, že Lampedusa – italský ostrov, kam se na loďkách plaví afričtí uprchlíci – se nesmí stát předměstím Kiefersfeldenu, malého bavorského městečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bavorsko chce obnovit kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli údajně neúnosnému přílivu běženců z Afriky. Informuje zahraniční zpravodaj ČRo Pavel Polák

Bavoři kritizují Itálii za to, že pouští ilegální běžence dál do Evropy, a chtějí se bránit. Běženci putují z Itálie na sever dál do bohatého Německa, tranzitní hranice vede přes Rakousko, a proto chtějí kontroly právě tam.

V schengenském prostoru jsou však ostatní hranice otevřené, a tak je otázkou, jestli by fungovalo uzavření pouze jednoho úseku.

O kontrolách na hranici ovšem nemůže rozhodnout samotné Bavorsko. Vláda v Berlíně se k návrhu staví velmi jemně řečeno „skepticky“. Kontroly na hranicích jsou totiž možné jen ve skutečně výjimečných případech.

V Německu to bylo kupříkladu během fotbalového mistrovství světa v roce 2006, kdy existovaly obavy z teroristických útoků. Situace, v níž je nyní Bavorsko, podle německého ministerstva vnitra výjimečná není.

Kritika nápadu jde od opozičních stran i z vládní sociální demokracie. Je proto velmi nepravděpodobné, že by se na rakousko-bavorské hranice celníci skutečně vrátili.

Pavel Polák, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme