Bavorsko chce kontroly na hranici s Rakouskem. Kvůli africkým běžencům

Jen ve výjimečných případech mohou země v schengenském prostoru zavést hraniční kontroly. Bavorsko si myslí, že se v takové výjimečné situaci nachází. Příliv afrických emigrantů z Itálie prý překročil únosné meze. Proto žádá, aby na hranicích s Rakouskem opět stáli policisté a aby znovu kontrolovali, kdo k nim jezdí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Africký imigrant ve španělské Tarifě čeká ve sportovním centru po opuštění lodi | Zdroj: Reuters

V Bavorsku jsou plné azylové domy, ve kterých nacházejí útočiště běženci zejména z Afriky. Ti přicházejí do Německa hlavně z Itálie. Podle strany CSU, která v Bavorsku vládne, je situace přímo neúnosná.

Šéf strany a bavorský premiér Horst Seehofer se nechal slyšet, že Lampedusa – italský ostrov, kam se na loďkách plaví afričtí uprchlíci – se nesmí stát předměstím Kiefersfeldenu, malého bavorského městečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bavorsko chce obnovit kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli údajně neúnosnému přílivu běženců z Afriky. Informuje zahraniční zpravodaj ČRo Pavel Polák

Bavoři kritizují Itálii za to, že pouští ilegální běžence dál do Evropy, a chtějí se bránit. Běženci putují z Itálie na sever dál do bohatého Německa, tranzitní hranice vede přes Rakousko, a proto chtějí kontroly právě tam.

V schengenském prostoru jsou však ostatní hranice otevřené, a tak je otázkou, jestli by fungovalo uzavření pouze jednoho úseku.

O kontrolách na hranici ovšem nemůže rozhodnout samotné Bavorsko. Vláda v Berlíně se k návrhu staví velmi jemně řečeno „skepticky“. Kontroly na hranicích jsou totiž možné jen ve skutečně výjimečných případech.

V Německu to bylo kupříkladu během fotbalového mistrovství světa v roce 2006, kdy existovaly obavy z teroristických útoků. Situace, v níž je nyní Bavorsko, podle německého ministerstva vnitra výjimečná není.

Kritika nápadu jde od opozičních stran i z vládní sociální demokracie. Je proto velmi nepravděpodobné, že by se na rakousko-bavorské hranice celníci skutečně vrátili.

Pavel Polák, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme