V Mnichově začal Oktoberfest, na pivní festival podle pořadatelů zavítá kolem šesti milionů hostů

Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal v sobotu v poledne v Mnichově 186. ročník Oktoberfestu. Tradiční pivní festival, na který už od rána proudily desetitisíce lidí, by do 6. října mělo navštívit kolem šesti milionů hostů. Nejspíš zde znovu vypijí přes sedm milionů litrů piva, které je letos opět o něco dražší než před rokem.

Tento článek je více než rok starý.

Mnichov (Aktualizováno: 13:58 21. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnichovský primátor Dieter Reiter podle tradice narazil první sud ve velkém festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. Na dva údery zarazil pípu dřevěnou palicí do sudu a mohl zvolat „O'zapft is!“ (Je naraženo).

Další Reiterovou slavnostní povinností byl přípitek se šéfem bavorské vlády Markusem Söderem, a pak už stanem zněla oblíbená píseň pivních festivalů Ein Prosit (Na zdraví) a na stolech hostů se začaly množit tupláky piva.

Mnichov. Dirndly, tralaláčky, kysané zelí (a tisíce WC) už na místě. Čepování piva ale začne až ve 12. A tak to stovky lidí řeší “lahváčem” před vchodem. Více o #Oktoberfest2019 i na @Radiožurnál a @iROZHLAS.cz.

10:00 – 21. 09. 2019

5 21

Do areálu Tereziánské louky si už od sobotního rána v příjemném a slunečném počasí našly cestu desetitisíce lidí. Návštěvníků bylo tolik, že některé festivalové stany musely ještě před oficiálním začátkem Oktoberfestu přestat vpouštět další hosty.

Ti, kteří zůstali venku, si před polednem mohli vychutnat slavnostní průvod kapel a ozdobených vozů. Velká část návštěvníků dorazila v tradičním oblečení - ženy v pestrobarevných dirndlech a muži v kožených kalhotách.

Za litrový tuplák piva návštěvníci letos zaplatí mezi 10,80 a 11,80 eura (280 až 306 korunami). Ještě loni se ceny zlatavého moku tradičních mnichovských pivnic Augustiner, Paulaner, Spaten, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu pohybovaly mezi 10,70 a 11,50 eura. Podobné zdražování je na největším pivním festivalu světa běžnou záležitostí.

Klimaticky neutrální stan

Normou se v posledních letech stala také zpřísněná bezpečnostní opatření. I letos je celý areál festivalu oplocen. Na návštěvníky u vstupu čekají kontroly, přes které se například s batohem, velkou taškou a nově ani s elektrokoloběžkou nedostanou. Na bezpečnost dohlíží 49 kamer a na 600 policistů.

Odlehčená strana stávky za klima. Ve Finsku protestoval Santa Claus, na Kypru dinosaurus

Číst článek

Novinkou letošního Oktoberfestu je první festivalový stan, který je klimaticky neutrální. Emise oxidu uhličitého CO2 jsou sice při jeho provozu produkovány, rodina Kufflerů, které patří, je ale vyrovnává tím, že přispívá na programy na ochranu klimatu, jež mají emise CO2 ve stejné míře snížit.

Nové jsou také některé atrakce, včetně 90 metrů vysokého kolotoče ve stylu májky nebo virtuální reality, která návštěvníkům umožní „cestovat v čase“.

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme