Napětí mezi Mnichovem a Berlínem. Bavorsko zřizuje vlastní pohraniční policii

Spory vyvolává chystané zřízení pohraniční policie největší německé země Bavorska. Zatímco regionální vláda Křesťanskosociální unie (CSU) si od nového útvaru, který svou činnost zahájí 2. července, slibuje větší úspěchy v boji proti přeshraniční kriminalitě, opoziční politici ho považují za zcela zbytečný.

Mnichov (Aktualizováno: 11:46 24. 6. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Michaela Rehle | Zdroj: Reuters

Bavorská pohraniční policie, která bude sídlit v Pasově, má mít v první fázi 500 členů, jejichž počet během pěti let stoupne na 1000.

I když název útvaru naznačuje, že se jeho členové budou soustřeďovat především na ochranu hranic, není tomu tak.

Zásah proti pašerákům drog

Ochrana hranic totiž spadá primárně do kompetence spolkové policie, a bavorská pohraniční policie se proto soustředí primárně na boj s přeshraniční kriminalitou - zejména na obchod s drogami.

Babiš svolal bezpečnostní radu, řešit chce ochranu hranic. Plán počítá s policisty i armádou

Číst článek

To se z velké části týká oblasti u hranic s Českou republikou, odkud do Německa směřuje velké množství metamfetaminu (účinná látka v droze crystal). Jen loni německá policie zaznamenala 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou.

Nový útvar má být pro plnění úkolů vybaven nejmodernější technikou.

„Pohraniční policie dostane terénní vozidla. Hlídkové vozy budou vybaveny mobilními skenery otisků prstů a drony, které budou létat kolem hranice,“ uvedl nedávno bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Policisté budou disponovat třeba také termokamerami.

Ochrana hranic, nebo plýtvání personálem?

Z plánů vlády Bavorska, které už podobnou policejní složku v minulosti mělo, ale není zdaleka každý nadšený. Opozice je tvrdě kritizuje. „Chtějí tím jen snížit strach, který sami rozdmýchali,“ řekl listu Augsburger Allgemeine odborník na vnitřní bezpečnost z řad sociální demokracie (SPD) Peter Paul Gantzer, podle něhož klame už samotný název útvaru, protože ve skutečnosti nebude mít na starosti ochranu hranic s Českem a Rakouskem, ale spíše namátkové kontroly v pohraničí.

V Evropě dělají velkou chybu. Lid se obrátil proti svému vedení, vzkázal Trump do Německa

Číst článek

Politik Svobodných voličů (FW) Joachim Hanisch má zase za to, že další policejní úřad představuje plýtvání personálem, který by byl jinde nutně potřeba. Objevují se také hlasy, že krok vládní CSU je motivován blížícími se bavorskými volbami, v nichž bude strana obhajovat většinu v zemském parlamentu, a chce se proto ukázat jako řádná strážkyně pořádku a tvrdá bojovnice proti kriminalitě.

Politici CSU sice připouštějí, že pohraniční policie skutečně nebude mít primárně za úkol chránit hranice, tvrdí ale, že přispěje k dobrému bezpečnostnímu pocitu obyvatel největší spolkové země.

Napětí mezi Mnichovem a Berlínem

Bavorský premiér Markus Söder, který se začátkem července spolu s ministrem vnitra Herrmannem zúčastní slavnostního zahájení činnosti útvaru, plánoval navíc jednat s vládou v Berlíně o tom, aby bavorská pohraniční policie mohla provádět i hraniční kontroly nezávisle na spolkové policii. Výsledek takového jednání by ale i vzhledem k současnému napětí mezi Mnichovem a Berlínem byl nejistý.

Bavorsko chystá kromě zřízení pohraniční policie také vlastní azylový úřad. Ten zahájí svou činnost 1. srpna, tedy zhruba měsíc po pohraniční policii. Bavorská vláda o obojím rozhodla ve stejný den, letos 23. března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme