Posílená stráž na bavorsko-české hranici? Není potřeba, nic dramatického se tu neděje, říkají obyvatelé

Bavorsko má novou pohraniční stráž. Už skoro týden hlídkuje 500 policistů v příhraničních regionech s Českem a Rakouskem. Od bavorské vlády v Mnichově dostali za úkol bojovat s příhraniční kriminalitou a bránit ilegálním migrantům. Do budoucna se má jejich počet ještě zdvojnásobit. Někteří lidé v příhraničních regionech o smysluplnosti nové pohraniční jednotky ovšem pochybují.

Od stálého zpravodaje Schirding/Waidhaus (Německo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Jedno z malých hraničních přechodů v severním Bavorsku. Do Mariánských lázní je to kousek. Auta jezdí tam a sem. Na jedné ze silnic v bavorském příhraničí lze za celý den potkat jedno jediné auto spolkové policie. Jenom projíždí. A nová bavorská pohraniční policie? Vidět zatím není.

Tento dojem má i muž z bavorského Schirdningu, bezprostředně u hranic, kousek od Chebu. Bavorské pohraničníky ještě neviděl, říká pro Radiožurnál. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Pavla Poláka z bavorského pohraničí

V tomto regionu podle něj nový bavorský pohraniční útvar zapotřebí ani není. Protože hranice je tu klidná a nic dramatického se tu neděje.

Spolková policie, která má na starosti ochranu německých hranic, tedy také i těch bavorských, provádí namátkové kontroly už mnoho let. V poslední době se zaměřuje na pašování pervitinu. To se podle muže ze Schirdingu kontroluje pravidelně. A tak tomu bude i dál.

O pár desítek kilometrů jižněji. Žádná kontrola, žádná hlídka. V malé obci nad Waidhausem klid. Bavorská pohraniční stráž? Potřeba prý není. To si myslí třicátník, který v tomto regionu žije mnoho let.

Od té doby, co se mezi Českem a Německem na hranicích nekontrolují pasy, mají prý namátkové kontroly v boji s příhraniční kriminalitou poměrně dobré výsledky. A proč tedy bavorská vláda založila svou vlastní zemskou pohraniční stráž?

„Je to jenom politika symbolů, jen na efekt. Vláda v Mnichově se zaklíná nebezpečím, které vůbec neexistuje,“ myslí si obyvatel malé obce poblíž Waidhausu.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme