‚Situace se stále zhoršuje.‘ Bavorsko kvůli koronaviru vyhlásilo stav katastrofy

Německá spolková země Bavorsko kvůli nákaze nového typu koronaviru s okamžitou platností vyhlásila stav katastrofy. V pondělí to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Od úterý budou uzavřenavšechna kina, kluby, spolky, sportoviště či hřiště, fungovat nadále mohou restaurace a jídelny, jejich provoz je ale omezen na dobu od 6.00 do 15.00. Söder rovněž řekl, že kvůli ochraně bavorského hospodářství je dočasně pozastavena platnost dluhové brzdy.

Bavorsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Markus Söder

„Situace je velmi vážná a mění se každým dnem, bohužel ale ne k dobrému,“ řekl bavorský premiér Markus Söder. | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters Connect

„Nikoho nenecháme samotného,“ řekl Söder. Uvedl rovněž, že k ochraně svého hospodářství před následky koronavirové krize připravuje Bavorsko podílový fond ve výši až deseti miliard eur (268 miliard korun). V plánu je spuštění okamžité finanční pomoci ve výši 5000 až 30 000 eur (až 805 000 korun).

Ode dneška jsou v Bavorsku uzavřené všechny školy a školky. „Situace je velmi vážná a mění se každým dnem, bohužel ale ne k dobrému,“ řekl Söder.

Součástí preventivních kroků jsou uzavírky obchodů, hospod či kulturních zařízení. Část zákazů začne platit od úterý, kdy zavřou bary či plavecké stadiony, od středy pak skončí prodej i v obchodech, které nejsou nezbytné pro zajištění základních potřeb obyvatelstva.

Základní fungování země

Naopak obchody a instituce nezbytné pro zajištění základního fungování země, jako jsou supermarkety s potravinami, drogerie, lékárny, čerpací stanice či banky, mohou moci být v týdnu otevřené až do 22.00. Fungovat budou moci také v neděli.

Vláda omezila pohyb lidí po celém Česku. Nakažených je 298, nejvíc v Praze a Olomouckém kraji

Číst článek

V případě restaurací a jídelen, jejichž provozní doba je omezena, musí být zachován rozestup mezi hosty.

V Bavorsku se v neděli konaly obecní volby, jejich druhé kolo, které bylo stanoveno na 29. března, se ale kvůli krizovému stavu uskuteční výhradně korespondenčně. Žádné volební místnosti se tedy otevírat nebudou.

Bavorsko je v Německu druhou nejvíce postiženou spolkovou zemí. Institut Roberta Kocha (RKI) v Bavorsku eviduje 886 nakažených, čtyři z nich infekci podlehli. Nejpostiženější německou zemí zůstává Severní Porýní-Vestfálsko s 1407 případy a pěti mrtvými. V celém Německu bylo podle RKI dosud zaznamenáno 4838 nakažených, z nichž 12 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme