Máme to za sebou, řekl bavorský premiér Söder. CSU se dohodla se Svobodnými voliči na koalici

Necelé tři týdny po volbách se Křesťanskosociální unie (CSU) a Svobodní voliči (Freie Wähler) dohodli na vytvoření koaliční vlády v Bavorsku. Oznámili to v pátek dosavadní ministerský předseda Markus Söder a předseda Svobodných voličů Hubert Aiwanger, informovala agentura DPA. Södera by měl bavorský zemský sněm premiérem spolkové země, která sousedí s Českem, zvolit v úterý.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský ministerský předseda Markus Söder, jehož strana CSU podle předběžných výsledků vyhrála bavorské zemské volby. | Foto: MICHAEL DALDER | Zdroj: Reuters

„Máme to za sebou,“ oznámil Söder na závěr pátečních jednání. „Dosáhli jsme průlomu,“ potvrdil také Aiwanger.

#Durchbruch bei den Koalitionsverhandlungen #CSU #FREIEWÄHLER erreicht. Themen festgezurrt. #AnpackenfürBayern

19:50 – 02. 11. 2018

12 70

Podrobnosti k prioritám nové koalice ani k rozdělení rezortů politici nesdělili. Bližší informace by měli oznámit poté, co v neděli odpoledne informují o jednání a jeho výsledku předsednictva svých stran, která by měla vznik koalice schválit.

Volby v Bavorsku vyhrála CSU s 37,2 procenta. Jde o nejhorší výsledek za téměř 70 let

Číst článek

Koaliční smlouvu chtějí CSU a Svobodní voliči podepsat v pondělí, kdy se také sejde na ustavujícím zasedání bavorský sněm. V úterý by měl zemský parlament zvolit staronovým premiérem Markuse Södera.

V Bavorsku tradičně dominantní CSU v říjnových zemských volbách značně oslabila. Získala jen 37,2 procenta hlasů. V roce 2013 ji přitom podpořilo 47,7 procenta hlasujících. Po pěti letech jednobarevné vlády si tak strana musela hledat koaličního partnera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme