Volby v Bavorsku: CSU získala podle odhadů nejméně hlasů za desítky let, slaví AfD i Zelení

Silné otřesy na bavorské politické scéně způsobily nedělní zemské volby. Dvojice dlouhodobě nejsilnějších stran - Křesťanskosociální unie (CSU) a sociální demokracie (SPD) - při nich výrazně oslabila a dosáhla nejhorších výsledků za řadu desetiletí. Radovat se naopak mohou Zelení, kteří se stali druhou nejsilnější stranou, a protestní Alternativa pro Německo (AfD), která poprvé vstoupila do bavorského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Mnichov (Aktualizováno: 20:24 14. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes všechny změny bude nakonec vládu podle všeho znovu sestavovat CSU, zřejmě spolu se Svobodnými voliči (FW).

CSU, která desetiletí dominuje politice největší spolkové země a staví téměř bez výjimky jednobarevné vlády, sice s odhadovaným ziskem 37,3 procenta hlasování s přehledem vyhrála, dopadla ale nejhůře od roku 1950.

Představitelé strany, která je zastoupena také v celoněmecké vládě, proto hovoří o hořkém a bolestivém výsledku. Předseda CSU a ministr vnitra Horst Seehofer, který je podle voličů nejvíce zodpovědný za současný stav bavorské strany, zatím rezignovat nehodlá. Podle pozorovatelů ale není vyloučené, že ho k tomu spolustraníci v příštích dnech donutí.

Odchod voličů k Zeleným i AfD

Křesťanskosociální unie, které zřejmě nepomohla její migrační politika ani relativní neobliba bavorského premiéra Markuse Södera, podle veřejnoprávní televize ARD výrazně ztratila ve velkých městech a přišla o zhruba 180 tisíc voličů ve prospěch Zelených a také AfD.

Dalších 170 tisíc hlasujících přešlo ke Svobodným voličům. Ještě většímu propadu CSU zabránilo to, že dokázala získat hlasy sto tisíc voličů SPD.

Právě sociální demokraté jsou druhým velkým poraženým nedělních voleb. Nejstarší německá demokratická strana přišla o víc než polovinu procentních bodů, když ji podle odhadů kombinovaných s průběžnými výsledky podpořilo jen 9,6 procenta voličů.

Bavorský starosta před volbami: Máme se až moc dobře. Radikálové využívají strachu, že by mohlo být hůř

Číst článek

Pro SPD, která výrazně oslabuje v celém Německu, je to nejhorší výsledek v Bavorsku od druhé světové války.

Není vyloučené, že vyústí ve větší tlak straníků na to, aby SPD opustila berlínskou vládu velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové (CDU). Šéfka SPD Andrea Nahlesová v neděli koneckonců poznamenala, že se něco musí změnit.

Na rozdíl od CSU a SPD mohou slavit Zelení, kteří se 17,7 procenta pod odhadů dosáhli na svůj nejlepší výsledek v Bavorsku, kde dosud nikdy nepřekonali ani hranici deseti procent.

Proevropská a migraci otevřená strana ovládla všechna bavorská města nad sto tisíc obyvatel, když v nich podle listu Süddeutsche Zeitung získala v průměru 30 procent hlasů.

Za úspěšné může hlasování považovat také AfD, která ještě před pěti lety ve spolkové zemi sousedící s Českem vůbec nekandidovala a letos přebírala voliče všem ostatním stranám.

Díky zisku 10,3 procenta bude zastoupena už v 15 ze 16 zemských parlamentů. Za dva týdny by se přitom měla dostat i do toho posledního v Hesensku. Podle šéfky poslanců AfD ve Spolkovém sněmu Alice Weidelové by se kvůli dalšímu oslabování stran celoněmecké koalice měly uskutečnit nové volby.

Třetí nejsilnější stranou v Bavorsku jsou Svobodní voliči, kteří si přišli na 11,5 procenta. Navíc se poprvé mohou stát součástí vlády. S koalicí CSU a Svobodných voličů podle svých prohlášení počítají zástupci obou stran. Šestici stran v bavorském parlamentu by měli uzavřít svobodní demokraté (FDP) s přibližně pěti procenty hlasů.

Volby v Bavorsku 2018

V Bavorsku se volilo pouze jeden den, a to v neděli. Volební místnosti se v Mnichově, Norimberku, Würzburgu i jinde ve spolkové zemi sousedící s Českem otevřely v osm hodin ráno. Kolem 9,5 milionu oprávněných voličů má čas do 18.00, aby rozhodlo o složení parlamentu na dalších pět let.

Zájem o hlasování byl alespoň ve velkých městech podle průběžných výsledků o volební účasti o něco větší než při posledních zemských volbách a před některými volebními místnostmi se vytvořily fronty.

Například v Mnichově do 14.00 svůj hlas odevzdalo 54,6 procenta oprávněných voličů, což je o zhruba pět procentních bodů více než v roce 2013.

V Norimberku ve stejný čas odvolilo 43,1 procenta lidí, zatímco před pěti lety jich bylo 34,5 procenta. Podobný trend je patrný i v dalších městech. Celková volební účast v roce 2013 dosáhla 63,6 procenta.

CSU udělala vše pro dobrý výsledek

Předvolební průzkumy počítaly s tím, že nedělní hlasování znovu vyhraje CSU, která by ale proti výsledku z roku 2013 - 47,7 procenta - měla výrazně ztratit. Pokud skutečně získá očekávaných 33 až 35 procent hlasů, půjde o její nejhorší výsledek za téměř 70 let.

I proto v neděli bavorský premiér Markus Söder (CSU), který hlasoval v Norimberku, čelil otázkám novinářů, zda má obavy. Odvětil, že jeho strana udělala vše pro dobrý výsledek.

Největší spolková země Bavorsko má rozlohu 70.551 km2 (zhruba o desetinu menší než Česko) a s 12,9 milionu obyvatel je po Severním Porýní-Vestfálsku druhou nejlidnatější spolkovou zemí. Na východě svého území hraničí s Českem, pro kterou představuje významného obchodního partnera.

Bavorsko je druhou ekonomicky nejvyspělejší spolkovou zemí Německa (opět po Severním Porýní-Vestfálsku) a podle HDP na hlavu je sedmou největší ekonomikou v Evropě.

Profil Křesťanskosociální unie (CSU)

CSU vznikla v roce 1945 jako zcela nový subjekt, mezi její zakládající členy však patřili politici meziválečné katolické Bavorské lidové strany.

Je nejúspěšnější zemskou politickou stranou v Německu. Od druhé světové války vyhrála všechny bavorské volby s výjimkou jediných v roce 1950. Desetkrát dostala nadpoloviční většinu hlasů a v letech 1974 a 2003 ji podpořilo dokonce přes 60 procent voličů.

Z CDU/CSU pocházelo pět poválečných kancléřů: Konrad Adenauer (ve funkci 1949-1963), Ludwig Erhard (1963-1966), Kurt Georg Kiesinger (1966-1969), Helmut Kohl (1982-1998) a Angela Merkelová (od listopadu 2005). Všichni byli z CDU. Nyní je CDU/CSU v koalici se sociálními demokraty (SPD).

Od roku 1962 díky tomu s jedinou výjimkou (2008-2013) vytvořila vždy jednobarevné vlády. V letech 2008 až 2013 byla v koalici s FDP, v roce 2008 totiž zaznamenala v zemských volbách nejhorší výsledek od roku 1954 (43,4 procenta).

Letošní volební výsledek, který podle odhadů ARD dosáhl 35,5 procenta hlasů, je druhý nejhorší v historii strany. Hůře dopadla jen v roce 1950, kdy získala 27,4 procenta hlasů a skončila druhá za sociálními demokraty, s nimiž usedla ve vládě.

V dalších volbách v roce 1954 už vyhrála s 38 procenty hlasů, následující čtyři roky ale strávila v opozici, bavorskou vládu totiž utvořila široká koalice kolem SPD. Tyto čtyři roky byly jediné, kdy se v Bavorsku CSU přímo nepodílela na moci.

Na spolkové úrovni je důležitým politickým hráčem v rámci konzervativního bloku Křesťanskodemokratická unie (CDU)/Křesťanskosociální unie (CSU). CSU působí výhradně na území Bavorska, zatímco CDU má stranické organizace ve všech ostatních spolkových zemích.

Současným předsedou CSU je od roku 2008 Horst Seehofer, který je nyní spolkovým ministrem vnitra. Seehofer patří k ostrým kritikům přistěhovalecké politiky kancléřky a šéfky CDU Angely Merkelové. Kvůli rozdílným názorům v otázce migrace nebyla Merkelová v listopadu 2016 poprvé po 11 letech od svého zvolení kancléřkou pozvána na sjezd CSU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme