Bavorský politik českého původu sympatizuje s krajní pravicí, sleduje ho německá kontrarozvědka

Německá kontrarozvědka začala nedávno sledovat předsedu bavorské Alternativy pro Německo Petra Bystroně. To je politik českého původu. Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy totiž sympatizuje s krajní pravicí. Jeho sledování potvrdilo bavorské ministerstvo vnitra.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bystroň je předseda bavorské pobočky Alternativa pro Německo (AfD). | Foto: Metropolico.org (CC BY-SA 2.0)

Petr Bystroň opakovaně podpořil organizaci Identitární hnutí Bavorsko (IBB). To podle spolkové kontrarozvědky vyznává nacistickou ideologii „Krve a půdy“ a usiluje o vyhnání velké části obyvatel, i když navenek mluví jen o ochraně identity před multikulturalismem. Petr Bystroň podle kontrarozvědky v minulosti označil Identitární hnutí za skvělou organizaci, kterou musí Alternativa pro Německo (Afd) chránit.

Zleva: Politik a ekonom Jörg Meuthen a německá politička Frauke Petry na kongresu pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) ve Stuttgartu. | Foto: Reuters

V prohlášení pro Bavroský rozhlas Bystroň označil sledování kontrarozvědky za politicky motivované a dodal, že i Václava Havla v minulosti sledovala policie.

Petr Bystroň není v Německu příliš známým politikem. Loni v květnu ho ale přijal mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana a pochválil ho za to, že podporuje „odmítavý postoj prezidenta k migračním kvótám“. V několika rozhovorech pro česká média Bystroň varoval Čechy, aby si přijetím uprchlíků nezavlekli do země teroristy.

Petr Bystroň je potomek českých exulantů, v čele bavorské AfD je od roku 2015 a patří ke kritikům migrační politiky kancléřky Angely Merkelové. Českému rozhlasu před časem v nadsázce řekl, že doufá, že Merkelová zůstane u moci ještě dlouho.

Šéfka AfD Frauke Petryová proslula výrokem, že by v případě nutnosti měla policie na hranicích střílet. Blízké vztahy s AfD má například francouzská Národní fronta, rakouští Svobodní nebo český exprezident Václav Klaus, který loni vystupoval na předvolebních mítíncích AfD.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme