Bavorský premiér opět žádá zrušení Benešových dekretů

Česká vláda by měla podle bavorského premiéra Edmunda Stoibera zrušit dekrety prezidenta Beneše z roku 1945. S požadavkem opětovného tlaku na českou vládu vystoupil předseda bavorského kabineut u příležitosti Dne vlasti, uspořádaného v Berlíně Svazem vyhnanců. Dekrety jsou podle jeho slov v rozporu s hodnotami, které uznává Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Selektivní pohled na dějiny není možný a oběti by neměly být hodnoceny rozdílně. Vinou Rusů, Poláků a Čechů a jejich tehdejších režimů Němci trpěli", uvedl podle berlínské zpravodajky Českého rozhlasu Zity Senkové bavorský premiér Edmund Stoiber. Zdůraznil současně, že Německo si uvědomuje svou zodpovědnost a snaží se o spravedlivé zhodnocení vlastních dějin a následků nacistické diktatury. Bavorský premiér, který podpořil požadavek Svazu vyhnanců na zřízení Centra proti vyhánění, vytkl rovněž spolkové vládě omezování příspěvků do fondu vysídlenců. Předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová požadovala, aby se připravovaná přechodná období pro volné usídlování a získávání pozemků v nových členských zemích Evropské unie nevztahovala na německé oběti poválečného vyhnání.

Marika Táborská, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme