Bavorský premiér Seehofer chce přísnější pravidla pro imigranty

Od Nového roku se otevřel evropský trh práce Rumunům a Bulharům. Zatímco evropský komisař pro práci a sociální věci neočekává dramatickou vlnu přistěhovalců, bavorský premiér Horst Seehofer z CSU varuje před takzvanou emigrací z chudoby a požaduje pro ni přísnější postup. Podle SPD se jedná o populismus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer

Šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer | Zdroj: ČTK

„Kdo podvádí, ať letí“. S tímto sloganem zahájila bavorská CSU kampaň před evropskými volbami. Je namířená proti přistěhovalcům zneužívajícím německý sociální systém.

CSU požaduje, aby během první třech měsíců pobytu bylo pracovním přistěhovalcům odloženo čerpání sociálních příspěvků. A nejen to.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kampani CSU mluvila zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

„Každý, kdo uvede mylné informace, dodá falešné podklady, musí být vyhoštěný ze země a také napříště mu musí být zabráněno ve vstupu,“ uvedla šéfka poslanců CSU ve Spolkovém sněmu Gerda Hasselfeldtová.

Podle některých prognóz by se mohlo ucházet o práci na 180 tisíc Rumunů a Bulharů. Už teď jich žije v Německu 370 tisíc. Většina se na pracovním trhu uplatnila, desetina z nich pobírá příspěvky v nezaměstnanosti.

Bavorský premiér Horst Seehofer čelí kvůli kampani kritice, že zbytečně sází na pravicově-populistickou rétoriku.

Vykázat ze země člověka, který zneužívá sociálního systému, mohou země Evropské unie už nyní. Platí také, že se každý obyvatel EU může 90 dnů zdržovat v jiné zemi EU, může si hledat práci, a nemá žádný nárok na sociální dávky. Proto například SPD obviňuje Seehofera, že nerozumí evropskému právu a jen rozdmýchává vášně.

Češi i další občané Evropské unie letos budou volit nové europoslance

Číst článek

Proti rétorice CSU mluví i zkušenost z minula, kdy se Německo bránilo otevření pracovního trhu pro Čechy, Poláky a občany dalších středo- a východoevropských zemí. Na svůj pracovní trh je bez omezení pustilo až před dvěma lety. Obavy z nájezdu žadatelů o práci se ovšem nepotvrdily.

Německá populace navíc stárne a země se bez pracovních sil zvenčí jen těžko obejde.

„Potřebujeme migranty, musíme do nich investovat – lidem, kteří sem přijdou, zvyšovat úroveň jejich vzdělání a kvalifikace, zapojit je do našeho systému,“ poznamenala Sabine Reichová z německého úřadu pro imigranty.

Podle Evropské komise přispívají lidé z jiných členských zemí k ekonomickému růstu. Komise vychází ze statistik na základě zaměstnanosti těchto lidí v konkrétních členských zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma volného pohybu pracovních sil a zneužívání sociálních dávek občany jiných zemí rozebral ve Stalo se dnes Ondřej Houska, zpravodaj ČRo při evropských institucích.

Bruselský zpravodaj ČRo připomíná, že nedávno studii na toto téma vydal bruselský prestižní Think tank známý pod zkratkou CEPS. „ Jeho závěry jsou celkem jasné, ve všech zemích EU občané jiných členských zemí EU přispívají do národních rozpočtů mnohem víc, než z něj čerpají,“ přibližuje.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme