Bavorští policisté se učí česky. I kvůli pašerákům drog

Sádroví trpaslíci a padělané oblečení už tolik netáhnou. Hitem posledních let se v tržnicích u německých hranic stal kvalitní český pervitin. Němci mu říkají Crystal Speed. Aby ho pašeráci dostali přes hranici, vyšlou třeba poštovní holuby nebo magnetem připevní zásilku na auta nic netušících řidičů. Němečtí policisté jejich triky většinou znají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté Herbert a Nicole ve sledovacím autě | Foto: Pavel Polák

Do odstavného pruhu dálnice A6 v Bavorsku kousek před českou hranicí přijíždí policejní auto. Za ním zastavuje černá Škoda Superb s pražskou poznávací značkou. Začíná kontrola.

Policisté si vyžádali doklady a otevření zavazadlového prostoru i prostoru motoru. Cestující si musejí vystoupit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhají policejní namátkové kontroly aut v Bavorsku, zjišťoval redaktor Českého rozhlasu Pavel Polák

„Slyšel jsem, že se teď dělají hodně kontroly kvůli drogám, takže jsem počítal s tím, že tady budou určitě kontrolovat,“ říká zastavený řidič Jakub. Má prý čisté svědomí, a tak je pro něj kontrola sice nepříjemná, ale nijak zvlášť ho neobtěžuje. Policisté vystupují příjemně a mluví česky.

„Mluvím špatný, ale učíme česky, no, ale mluvím jen trochu a rozumím? To je těžký no,“ popisuje svoje znalosti jazyka sousedů policista Herbert.

Jakub z Prahy nasedá do auta a policisté Nikol a Herbert se loučí směsicí jazyků: „Děkujeme a nashledanou. Wiedersehen. Ok. Čau.“

Němci si čím dál častěji stěžují, že k nim narkomani a dealeři přivážejí drogy z českého pohraničí

Číst článek

Auta jako to Jakubovo jsou zpravidla podezřelá, protože se v Německu často kradou a převážejí se potom do Česka a dále na východ.

„A v autech z pražskou SPZ zpravidla nesedí Češi, ale cizinci,“ dodává policistka Nikol a vysvětluje, že jejich pátrací práce má již pětiletou historii. Začala v době, kdy se otevřela hranice.

V poslední době objevují pátrací policejní služby čím dál více drog, převažuje podle ní Crystal Speed. Před pěti lety přitom nebyla ještě podle Nikol tato droga nijak známá.

Nedávno pak měli policisté větší úlovek. Podle Herberta zadrželi muže a ženu, oba Němce, u kterých bylo důvodné podezření, že drogy pašují. Při lékařské prohlídce se pak zjistilo, že žena si schovala 80 gramů pervitinu do vagíny.

I kvůli pašování drog se v Německu rok od roku zpřísňují namátkové kontroly u hranic. Platí jak pro Čechy, tak pro Němce.

Martině z Bavorska zničila život droga, která je v Česku snadno dostupná

Číst článek

Pavel Polák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme