Bavorští voliči potopili konzervativní CSU

Naprostý debakl utrpěla v bavorských zemských volbách konzervativní CSU. Ta se oproti roku 2003 propadla o plných 18 procent. Špatný výsledek zaznamenala s 19 procenty taky sociální demokracie. Velkým vítězem voleb jsou tak malé strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavoři volí nový parlament | Zdroj: ČTK

CSU zaplatila nečekaně vysokou cenu za aroganci moci. To je první reakce komentátorů na těžkou porážku křesťanských sociálů, kteří se poprvé za čtyři desítky let propadli pod magickou hranici 50 procent.

Generální tajemnice strany Haderthauerová v první reakci přiznala, že "jde o černý den v dějinách CSU." Výsledek bude s největší pravděpodobností znamenat zemětřesení ve vedení křesťanských sociálů. Rozhodne se politický osud Stoiberova nástupce ve vedení křesťanských sociálů Hubera. Otevřeně se spekuluje o tom, že by ho v případě velkého neúspěchu CSU mohl nahradit ministr zemědělství Seehofer.

Slaví hlavně Svobodní voliči, kteří se vůbec poprvé v dějinách Německa dostali do zemského sněmu - a to hned s dvouciferným volebním ziskem. Menší strany svůj úspěšný výsledek interpretují jako výraz vůle obyvatel Bavorska vyměnit dlouhá láta vládnoucí garnituru.

Čistě matematicky by se k moci mohla dostat i čtyřkoalice složená ze sociálních demokratů, Zelených, po dlouhých letech se vracejících liberálů a úplných nováčků Svobodných voličů. Sociální demokraté a liberálové se ale zřejmě spíš přikloní ke koalici s oslabenou CSU.

V posledním volebním období měla v bavorském Landtagu své zástupce pouze tři seskupení, křesťanští sociálové (CSU), nyní otřesení sociální demokraté (SPD) a Zelení.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme