BBC: Al-Káida vybírá nového vůdce. Podle analytika jde jen o symbol

Podle BBC si síť Al-Káida zřejmě vybrala nového vůdce. O nástupci Usámy bin Ládina měla rozhodnout schůzka vedoucích členů Al-Káidy, která se prý uskutečnila ve středu v oblasti afghánsko-pákistánského pomezí. Spekuluje se o veliteli jemenské Al-Káidy Anvárovi al-Avlakím a dalším horkým kandidátem je egyptský lékař Ajmán Zavahrí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin se svým poradcem a domnělým nástupcem Ajmánem Zavahrím | Zdroj: Reuters

Velitel jemenské Al-Káidy Anvár al-Avlakí je aktérem střelby na americké vojenské základně Fort Hood z roku 2009, při níž zemřelo 12 lidí. Podle BBC má ale větší šance egyptský lékař Ajmán Zavahrí, který se objevoval po boku Usámy bin Ládina a podílel se na plánování útoků z 11. září 2001.

Přehrát

00:00 / 00:00

Al-Káida si podle BBC vybírá nového vůdce. O podrobnostech jsme na Rádiu Česko hovořili s bezpečnostním analytikem Tomášem Šmídem z občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia.

Podle expertů je Zavahrí krutější a radikálnější než Usáma bin Ládin, ovšem nemá jeho charisma. Zavahrí o sobě často dává vědět prostřednictvím video a audionahrávek. Například letos v dubnu vyzval muslimy k boji proti NATO a USA v Libyi. V lednu 2006 označil tehdejšího amerického prezidenta George Bushe ml. za ‘řezníka‘, v září 2009 zase urážel prezidenta Baracka Obamu, o kterém řekl, že je ‘zločinec a podvodník‘.

Podle posledních informací se Zavahrí, za jehož hlavu vypsaly USA odměnu 25 milionů dolarů, skrývá v pákistánských horách poblíž afghánských hranic.

Bin Ládin jako symbol i po smrti

„Osobně si nemyslím, že bude Al-Káida nějakého nástupce vůbec hledat,“ řekl na Rádiu Česko bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia.

„Al-Káida je velmi volná síť, kde jednotlivé buňky fungují samostatně a používají pouze značku Al-Káida. V takové struktuře nějakého jasného donátora nepotřebují a bin Ládin bude jako symbol fungovat i po smrti,“ dodal. Připomněl, že právě tím, že Al-Káida je značkou a do značné míry ideologii, nebude smrt Usámy bin Ládina znamenat konec radikálního islámismu.

V této souvislosti Šmíd označil za příliš optimistické slova generálního tajemníka NATO Rasmussena, který vyjádřil naději, že pondělní úspěšná operace proti bin Ládinovi povede i ke zničení jeho sítě. „Je to prostě horizontální struktura, kterou pojí ideologie a tudíž, když zničíte jednu osobnost, tak to nevykořeníte,“ dodal.

Nebezpečný Pákistán

Doplnil, že naopak zcela souhlasí s názorem Rasmussena, že Pákistán musí zlepšit mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu. „Jedná se o stát, ve kterém panuje jakési dvojvládí. Na jedné straně je oficiální vláda, na straně druhé je největší pákistánské tajná služba, která je - podobně jako část armády – velmi silně infikovaná islamisty,“ přiblížil.

Za nebezpečné označil také to, že Pákistán disponuje jadernými zbraněmi. „Pákistán vykazuje rysy selhávajícího státu a selhávající stát vlastnící jaderné zbraně je opravdu nebezpečná a výbušná kombinace,“ uvedl.

„Situaci v Pákistánu považuji za mnohem aktuálnější hrozbu než vcelku předvídatelný a přes jisté verbální excesy prezidenta Ahmadínežáda celkem racionálně jednající Írán,“ řekl bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia.

Martina Mašková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme