BBC: Al-Káida vybírá nového vůdce. Podle analytika jde jen o symbol

Podle BBC si síť Al-Káida zřejmě vybrala nového vůdce. O nástupci Usámy bin Ládina měla rozhodnout schůzka vedoucích členů Al-Káidy, která se prý uskutečnila ve středu v oblasti afghánsko-pákistánského pomezí. Spekuluje se o veliteli jemenské Al-Káidy Anvárovi al-Avlakím a dalším horkým kandidátem je egyptský lékař Ajmán Zavahrí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin se svým poradcem a domnělým nástupcem Ajmánem Zavahrím

Usáma bin Ládin se svým poradcem a domnělým nástupcem Ajmánem Zavahrím | Zdroj: Reuters

Velitel jemenské Al-Káidy Anvár al-Avlakí je aktérem střelby na americké vojenské základně Fort Hood z roku 2009, při níž zemřelo 12 lidí. Podle BBC má ale větší šance egyptský lékař Ajmán Zavahrí, který se objevoval po boku Usámy bin Ládina a podílel se na plánování útoků z 11. září 2001.

Přehrát

00:00 / 00:00

Al-Káida si podle BBC vybírá nového vůdce. O podrobnostech jsme na Rádiu Česko hovořili s bezpečnostním analytikem Tomášem Šmídem z občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia.

Podle expertů je Zavahrí krutější a radikálnější než Usáma bin Ládin, ovšem nemá jeho charisma. Zavahrí o sobě často dává vědět prostřednictvím video a audionahrávek. Například letos v dubnu vyzval muslimy k boji proti NATO a USA v Libyi. V lednu 2006 označil tehdejšího amerického prezidenta George Bushe ml. za ‘řezníka‘, v září 2009 zase urážel prezidenta Baracka Obamu, o kterém řekl, že je ‘zločinec a podvodník‘.

Podle posledních informací se Zavahrí, za jehož hlavu vypsaly USA odměnu 25 milionů dolarů, skrývá v pákistánských horách poblíž afghánských hranic.

Bin Ládin jako symbol i po smrti

„Osobně si nemyslím, že bude Al-Káida nějakého nástupce vůbec hledat,“ řekl na Rádiu Česko bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia.

„Al-Káida je velmi volná síť, kde jednotlivé buňky fungují samostatně a používají pouze značku Al-Káida. V takové struktuře nějakého jasného donátora nepotřebují a bin Ládin bude jako symbol fungovat i po smrti,“ dodal. Připomněl, že právě tím, že Al-Káida je značkou a do značné míry ideologii, nebude smrt Usámy bin Ládina znamenat konec radikálního islámismu.

V této souvislosti Šmíd označil za příliš optimistické slova generálního tajemníka NATO Rasmussena, který vyjádřil naději, že pondělní úspěšná operace proti bin Ládinovi povede i ke zničení jeho sítě. „Je to prostě horizontální struktura, kterou pojí ideologie a tudíž, když zničíte jednu osobnost, tak to nevykořeníte,“ dodal.

Nebezpečný Pákistán

Doplnil, že naopak zcela souhlasí s názorem Rasmussena, že Pákistán musí zlepšit mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu. „Jedná se o stát, ve kterém panuje jakési dvojvládí. Na jedné straně je oficiální vláda, na straně druhé je největší pákistánské tajná služba, která je - podobně jako část armády – velmi silně infikovaná islamisty,“ přiblížil.

Za nebezpečné označil také to, že Pákistán disponuje jadernými zbraněmi. „Pákistán vykazuje rysy selhávajícího státu a selhávající stát vlastnící jaderné zbraně je opravdu nebezpečná a výbušná kombinace,“ uvedl.

„Situaci v Pákistánu považuji za mnohem aktuálnější hrozbu než vcelku předvídatelný a přes jisté verbální excesy prezidenta Ahmadínežáda celkem racionálně jednající Írán,“ řekl bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z občanského sdružení Centrum pro bezpečnostní a strategická studia.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme