BBC: Čínský prezident Si Ťin-pching je na vrcholu moci. Svého nástupce v čele strany neukázal

Čínští komunisté na sjezdu potvrdili ve svém čele na dalších pět let generálního tajemníka strany a prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten provedl v politbyru faktické zemětřesení a vyměnil téměř všechny nejbližší spolupracovníky. Stálý výbor politbyra neopustil pouze dvaašedesátiletý premiér Li Kche-čchiang, o jehož setrvání se naopak před sjezdem pochybovalo.

Analýza Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník strany čínské komunistické strany a prezident Si Ťin-pching

Generální tajemník strany čínské komunistické strany a prezident Si Ťin-pching | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Zřejmě nejvýznamnější událostí středeční volby je to, že Komunistická strana Číny podle BBC v rozporu s dosavadní praxí neurčila v sedmičlenném stálém výboru kandidáta na nejvyšší funkci.

 „Je to jasné potvrzení, že Si Ťin-pching bude vládnout až do 21. sjezdu strany v roce 2027, ne-li déle,“ míní politolog z Čínské univerzity v Hongkongu Willy Lam.

Prezident Si má v rukou kromě nejvyšších funkcí ve státě a straně i vrchní velení ozbrojených sil a evidentně mu to zachutnalo. „Nechce mít za zády někoho, kdo by mu dýchal za krk s nástupnictvím,“ komentoval vývoj pro agenturu AFP sinolog Jean-Pierre Cabestan.

Si je na vrcholu moci

Pekingský politolog Chu Sing-tou podotýká, že všem sedmi členům výboru je nad šedesát roků. „V takové věkové skupině z logiky věci nástupce být nemůže. Generální tajemník bude zcela jistě pokračovat i po uplynutí příštích pěti let,“ řekl Chu.

„Si je nepochybně na vrcholu moci a kariéry,“ domnívá se Willy Lam.

Podle prezidenta je hlavním úkolem vykořenit chudobu v zemi a nadále pokračovat v utužování stranické disciplíny.

Nové vedení Číny je kompletní, všem členům politbyra je přes šedesát

Číst článek

Komunistická strana Číny je s 89 miliony členů největší partají na světě, připomíná BBC. Politolog Ta-li Jang z Chicagské univerzity upozorňuje na to, jak uvolněně a klidně Si během volby vypadal. Šestice jeho příštích nejbližších spolupracovníků naopak na pódiu působila daleko vážněji a napjatěji.

„Je jasné, že Si je neoddiskutovatelným vůdcem, který má moc pevně v rukou,“ dodává Ta-li Jang. Fakt, že prezidentovy myšlenky byly zařazeny do stranických stanov a staly se oficiálním učením, nyní podle BBC prakticky znemožňuje kritiku hlavy státu.

Tento text vznikl pro pořad Českého rozhlasu Plus Svět ve dvaceti minutách.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme