Britská vláda chce na dva roky zmrazit koncesionářské poplatky BBC. Zvažuje i jejich zrušení

Finance vysílací společnosti BBC utrpí v následujících dvou letech značnou ránu, neboť britská vláda se chystá i přes aktuální vysokou inflaci zmrazit koncesionářský poplatek tohoto veřejnoprávního média. Informace britského tisku v pondělí potvrdila ministryně kultury Nadine Dorriesová. Naznačila také, že pro období po roce 2028 bude vláda zvažovat zrušení koncesionářského poplatku.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo stanice BBC

Koncesionářské poplatky tvoří skoro tři čtvrtiny rozpočtu BBC. Ilustrační foto | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

S informací o plánu ponechat roční poplatek na současné úrovni 159 liber (4660 Kč) na domácnost přišel původně nedělník Mail on Sunday, následně ji potvrdily zdroje listu Financial Times a vpodvečer pak i ministryně Dorriesová.

Investigativní novinář, který pracuje pro BBC, kvůli ‚bezprecedentnímu sledování‘ opustil Rusko

Číst článek

V posledních letech poplatek narůstá v závislosti na inflaci, nyní se jedná o novém finančním rámci BBC, který má platit od dubna. Roční příspěvek přitom vláda zmrazí na dva roky, oznámila ministryně s tím, že jde o součást snah ochránit veřejné finance.

Dorriesová dále řekla, že koncesionářský poplatek se po uplynutí dvouletého období na další čtyři roky zvedne v závislosti na inflaci. Podle ministryně, že bude třeba přehodnotit vhodnost existence koncesionářského poplatku ve světle nových technologií, které vnesly revoluci do mediální krajiny, v níž působí i stoletá BBC.

„Nadešel čas začít si klást opravdu vážné otázky týkající se dlouhodobého modelu financování BBC,“ řekla v pondělí Dorriesová poslancům. „A zda je povinný koncesionářský poplatek spojený s trestněprávními postihy jednotlivých domácností nadále vhodný,“ dodala politička.

Takový postup by ulevil spotřebitelům, kteří se potýkají s rostoucími životními náklady, pro BBC by ale byl velmi nepříjemný. Koncesionářské poplatky tvoří skoro tři čtvrtiny rozpočtu vysílací společnosti a pokud by se nemohly zvyšovat jako dosud, vyžádalo by si to značné škrty, píše Financial Times.

Nejvyšší inflace?

Inflace by v Británii mohla na jaře dosáhnout 30letého maxima šesti procent či více, a BBC by tak mohly chybět i dvě miliardy liber (58,5 miliardy Kč). Společnost se přitom snaží obstát v konkurenci soukromě financovaných zpravodajských serverů nebo streamovacích služeb.

Rusko odmítlo prodloužit vízum britské novinářce BBC. Může to být odveta ruské diplomacie

Číst článek

Budoucnost BBC je neustálým předmětem politických debat a vláda v poslední době navrhuje reformu jejího financování, připomíná agentura Reuters. Existence koncesionářského poplatku je nicméně do konce roku 2027 garantovaná zvláštní vyhláškou, která vytyčuje způsob financování a misi vysílací společnosti.

Kancelář premiéra Borise Johnsona o víkendu uvedla, že dlouhodobý ekonomický model BBC je „předmětem pokračujících vyjednávání“.

Ministryně Dorriesová ovšem naznačila, že chce s aktuálním modelem skoncovat. „Toto oznámení o koncesionářském poplatku bude tím posledním,“ uvedla v twitterovém příspěvku, v němž sdílela odkaz na článek Mail on Sunday. „Přišel čas na debatu o nových způsobech, jak financovat, podporovat a prodávat skvělý britský obsah,“ dodala Dorriesová.

Johnsonovy manévry

Některá média posun ve vládních plánech interpretují jako součást úhybného manévru premiéra Johnsona, který se snaží získat zpět podporu Konzervativní strany za skandálu kolem večírků v Downing Street v době přísných protiepidemických restrikcí.

Kromě plánu týkajícího se BBC lze v tomto kontextu vnímat rovněž informaci o záměru povolat vojáky do operace proti nelegální migraci přes Lamanšský průliv.

„Boris Johnson doufá, že sada úliteb směrem k pravicovější části jeho strany pomůže oslabit příliv dopisů Grahamu Bradymu,“ píše v pondělí web Politico v odkaze na proceduru, kterou mohou konzervativní poslanci vyvolat hlasování o nedůvěře ve svého lídra.

Podle deníku The Guardian je pravděpodobné, že plán zmrazit koncesionářský poplatek BBC bude populární mezi členy a voliči Konzervativní strany, jejíž představitelé dlouhodobě vyjadřují výhrady vůči práci tohoto veřejnoprávního média.

Opoziční labouristé naopak Johnsona obviňují, že útočí na BBC ve snaze udržet se v premiérském postu. „Předseda vlády si myslí, že ti, kdo informují o jeho porušování pravidel by měli nést následky, zatímco on vyvázne bez trestu,“ řekla stínová ministryně kultury Lucy Powellová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme