BBC: Koordinátorka OSN v Barmě zatajovala zprávy o násilí na Rohinzích

Někdejší vysoce postavená představitelka OSN v Barmě se údajně snažila umlčet pracovníky, kteří chtěli varovat před násilím na Rohinzích. Vyplývá to z informací, které zveřejnila britská BBC. Podle humanitárních pracovníků už kvůli etnickým čistkám opustilo Barmu přes půl milionu příslušníků této muslimské menšiny.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingští uprchlíci, kteří utelki do Bangladéše

Rohingští uprchlíci, kteří utelki do Bangladéše | Foto: Cathal McNaughton | Zdroj: Reuters

BBC svá zjištění zakládá na rozhovoru s bývalou vysoce postavenou pracovnicí OSN v Barmě Caroline Vandenabeelovou, který byla mezi roky 2013 a 2015 jednou z vrchních koordinátorek OSN v Barmě.

V rozhovoru pro televizi řekla, že už tehdy Rohingové umírali při střetech s dalšími etniky.

Mlčte o čistkách

Například v roce 2012 podle BBC zemřelo při potyčkách mezi buddhisty a muslimy nejméně 100 lidí.

Vandenabeelová rovněž tvrdí, že její nástupkyně v OSN - Kanaďanka Renata Lok-Dessalienová - se záměrně snažila umlčet ty, kteří se snažili varovat před etnickými čistkami.

Na 800 tisíc Rohingů uprchlo z Barmy. Pokud se situace nevyřeší, hrozí nárůst terorismu, říká komisař OSN

Číst článek

O tom, že situace Rohingů v Barmě je složitá a že jsou jim například upírána občanská práva, se mluví už řadu let a podobně dlouho Rohingové z Barmy prchají, i když v menších počtech, než v posledních měsících.

Zástupci OSN v Barmě zjištění BBC důrazně odmítli.

Barmská vláda už delší dobu čelí kritice, že na své území nechce pustit mezinárodní pozorovatele. Tvrdí, že v místech, která chtějí navštívit, panuje dlouhodobě špatné počasí.

Poradce pro národní bezpečnost Thaung Tun ovšem odmítá, že by šlo o záměr. „Zástupci mezinárodních sborů v doprovodu médií navštíví sever Arakanského státu v pondělí. Budou mít možnost se sami přesvědčit o aktuální situaci na místě. Barmská vláda pozvala i generálního tajemníka OSN a jeho zástupce. Doufám, že je budeme moct brzy přivítat a dál rozvíjet vztahy mezi Barmou a OSN.“

Barmu podpořilo Rusko a Čína

Podle aktuálních informací zemřelo nejméně 50 lidí při ztroskotání lodi s rohingskými uprchlíky z Barmy. Další nezvěstné hledají záchranáři. S odkazem na bangladéšskou policii o tom informovala agentura Reuters.

'Barmští vojáci mi zastřelili bratra. Přišli do vesnice a začali střílet,' popisuje Rohing

Číst článek

Kvůli situaci Rohingů ve čtvrtek poprvé zasedala Rada bezpečnosti OSN. Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová vyzvala země vyvážející zbraně do Barmy, aby export pozastavily, a to minimálně do doby dokud barmská armáda nezastaví vyhánění Rohingů.

Jednání barmské vlády naopak podpořily Rusko a Čína. Barma trvale odmítá, že by se dopouštěla systematického násilí na Rohinzích a tvrdí, že v oblasti bojuje proti teroristům. Uprchlíci ale přinášejí svědectví o vypalování celých vesnic a vraždění bezbranných civilistů.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme