BBC: Koordinátorka OSN v Barmě zatajovala zprávy o násilí na Rohinzích

Někdejší vysoce postavená představitelka OSN v Barmě se údajně snažila umlčet pracovníky, kteří chtěli varovat před násilím na Rohinzích. Vyplývá to z informací, které zveřejnila britská BBC. Podle humanitárních pracovníků už kvůli etnickým čistkám opustilo Barmu přes půl milionu příslušníků této muslimské menšiny.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingští uprchlíci, kteří utelki do Bangladéše | Foto: Cathal McNaughton | Zdroj: Reuters

BBC svá zjištění zakládá na rozhovoru s bývalou vysoce postavenou pracovnicí OSN v Barmě Caroline Vandenabeelovou, který byla mezi roky 2013 a 2015 jednou z vrchních koordinátorek OSN v Barmě.

V rozhovoru pro televizi řekla, že už tehdy Rohingové umírali při střetech s dalšími etniky.

Mlčte o čistkách

Například v roce 2012 podle BBC zemřelo při potyčkách mezi buddhisty a muslimy nejméně 100 lidí.

Vandenabeelová rovněž tvrdí, že její nástupkyně v OSN - Kanaďanka Renata Lok-Dessalienová - se záměrně snažila umlčet ty, kteří se snažili varovat před etnickými čistkami.

Na 800 tisíc Rohingů uprchlo z Barmy. Pokud se situace nevyřeší, hrozí nárůst terorismu, říká komisař OSN

Číst článek

O tom, že situace Rohingů v Barmě je složitá a že jsou jim například upírána občanská práva, se mluví už řadu let a podobně dlouho Rohingové z Barmy prchají, i když v menších počtech, než v posledních měsících.

Zástupci OSN v Barmě zjištění BBC důrazně odmítli.

Barmská vláda už delší dobu čelí kritice, že na své území nechce pustit mezinárodní pozorovatele. Tvrdí, že v místech, která chtějí navštívit, panuje dlouhodobě špatné počasí.

Poradce pro národní bezpečnost Thaung Tun ovšem odmítá, že by šlo o záměr. „Zástupci mezinárodních sborů v doprovodu médií navštíví sever Arakanského státu v pondělí. Budou mít možnost se sami přesvědčit o aktuální situaci na místě. Barmská vláda pozvala i generálního tajemníka OSN a jeho zástupce. Doufám, že je budeme moct brzy přivítat a dál rozvíjet vztahy mezi Barmou a OSN.“

Barmu podpořilo Rusko a Čína

Podle aktuálních informací zemřelo nejméně 50 lidí při ztroskotání lodi s rohingskými uprchlíky z Barmy. Další nezvěstné hledají záchranáři. S odkazem na bangladéšskou policii o tom informovala agentura Reuters.

'Barmští vojáci mi zastřelili bratra. Přišli do vesnice a začali střílet,' popisuje Rohing

Číst článek

Kvůli situaci Rohingů ve čtvrtek poprvé zasedala Rada bezpečnosti OSN. Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová vyzvala země vyvážející zbraně do Barmy, aby export pozastavily, a to minimálně do doby dokud barmská armáda nezastaví vyhánění Rohingů.

Jednání barmské vlády naopak podpořily Rusko a Čína. Barma trvale odmítá, že by se dopouštěla systematického násilí na Rohinzích a tvrdí, že v oblasti bojuje proti teroristům. Uprchlíci ale přinášejí svědectví o vypalování celých vesnic a vraždění bezbranných civilistů.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme