BBC kritizuje vlastní pochybení v případu moderátora Savila

Střelbu do vlastních řad předvedla britská BBC ve zvláštním vydání pořadu Panorama. Zkoumala v něm pochybení slavné instituce v případu moderátora Jimmyho Savila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC - The British Broadcasting Company. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Británie si vyslechla v pořadu Panorama rozličná svědectví Savilových obětí.

„Prožila jsem při natáčení pro BBC hrozný stres v době, kdy jsem se měla soustředit na léčení, a oni ten materiál pak nikdy nepoužili,“ uvedla Karin Wardová pro BBC.

Pořad Panorama se dotýkal hlavně důvodů, proč vlastně BBC zastavila práci svých investigativních reportérů a neodvysílala jejich zjištění o zesnulé moderátorské hvězdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Jimmiho Savila mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj v Londýně Jiří Hošek.

„Jsou tu závažné otázky, na které by BBC měla odpovědět. Měla by na ně odpovědět nezávislá šetření, která organizace spustila,“ komentoval poslední vývoj premiér David Cameron.

Autoři večerního speciálu nešetřili ani svého šéfa George Entwistlea, který bude mít potíže vysvětlit, proč coby šéf televizního vysílání BBC dal zelenou medailonům o Savilovi, i když dostal echo o jeho pedofilních praktikách.

„Od chvíle, kdy zabránili v odvysílání naší reportáže v Newsnight, mám pocit, že vnější komunikace BBC je velmi zavádějící. Týká se to povahy šetření, které jsme o Jimmym Savilovi vedli,“ uvádí reportérka BBC Liz McKeanová.

Kritizovaný generální ředitel BBC George Entwistle dnes bude v palbě otázek poslanců Výboru pro kulturu a média.

BBC vloni na poslední chvíli zrušila vysílání reportáže, která Savila očerňovala coby pedofila. Podle policie zesnulý moderátor nejspíš v průběhu desetiletí zneužil desítky dětí i žen. Metropolitní policie popisuje Savila jako sexuálního predátora. Zaměřoval se na dívky ve věku 12, 13 a 14 let. Pohlavní styk s nimi měl na různých místech – v karavanech, kterými křižoval Velkou Británii, ale i uvnitř BBC – v šatnách a studiích.

Milovaný a oblíbený bavič, idol několika generací Savile vděčil jen své proslulosti kombinované se strachem lidí a době, ve které žil, že neskončil ve vězení. Náznaky, svědectví, pochybnosti – vše bylo ve své době marné.

Kvůli neodvysílání kritické reportáže o slavném moderátorovi už rezignoval editor BBC Newsnight.

BBC hrozí, že po skandálu ztratí důvěru veřejnosti a koncesionářů. Je to totiž víc než jen mediální společnost, je to britské rodinné stříbro, vzorová organizace, model pro jiná média. Přezdívá se jí familiárně ‚tetička‘.

Jiří Hošek, Michaela Vydrová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme