Podléhá BBC tlaku britské konzervativní vlády? Stažení Linekera otevřelo staré rány

Britská veřejnoprávní BBC čelí rostoucímu tlaku ze strany politiků i veřejnosti. Ti zpochybňují nezávislost stanice poté, co společnost stáhla sportovního moderátora Garyho Linekera z vysílání. Na twitteru před tím kritizoval vládní migrační politiku. „Konfrontovat politiky považuji za nejnoblesnější poslání novinařiny a je škoda, že ho BBC nepodporuje,“ líčí bývalá spolupracovnice BBC Yvonne Ridleyová.

Edinburgh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC

Britská veřejnoprávní BBC čelí rostoucímu tlaku ze strany politiků i široké veřejnosti kvůli cenzuře sportovní celebrity Garyho Linekera | Zdroj: Reuters

Gary Lineker, celebrita BBC, sportovní komentátor a bývalý fotbalista minulý pátek tweetoval:

Tweet Garyho Linekera

K žádnému obrovskému přílivu lidí nedochází. Přijímáme mnohem méně uprchlíků než jiné velké evropské země. Jde jen o nesmírně krutou politiku zaměřenou na nejzranitelnější lidi prostřednictvím jazyka, který se neliší od toho, který Německo využívalo ve 30. letech. A mám to být já, kdo jedná nemístně?

Vedení BBC poté vydalo prohlášení, že Linekerův tweet byl v rozporu s pravidly BBC o nestranném vystupování novinářů na sociálních sítích a Lineker se tudíž neobjeví v sobotním vysílání programu Match of the Day.

Linekerův tweet reagoval na tvrdou migrační politiku britské vlády, která zapovídá lidem, kteří se nelegální cestou dostanou do Británie, aby v zemi požádali o azyl. Navrhovaný zákon kritizuje Rada OSN pro lidská práva i Evropská komise s tím, že jde o porušení mezinárodního práva.

Gary Lineker

Gary Lineker (62) je sportovní komentátor, bývalý vynikající fotbalista a anglický reprezentant. Od 90. let moderuje televizní program Match of the Day, který běží každou sobotu večer na televizní stanici BBC One. Program trvá hodinu a půl a každý týden ho sleduje přes dva miliony lidí.

‚Večeře bez koření‘

Když generální ředitel BBC Tim Davie oznámil, že Linekera stahují z vysílání jednoho z nejstarších a nejsledovanějších fotbalových programů na světě, jehož první epizodu BBC odvysílala v roce 1964, snesla se na veřejnoprávní médium ostrá vlna kritiky.

„Byl jsem v šoku, když jsem o vyhoštění Linekera poprvé četl. Jak může BBC umlčovat personu, jako je Gary Lineker, který ještě ke všemu ani není zaměstnancem BBC, ale externím pracovníkem,“ podivuje se Alan Pattullo, fotbalový reportér deníku The Scotsman.

„Nerozumím, proč by se sportovní novináři neměli vyjadřovat k politice, stejně tak jako se politický komentátoři mohou vyjadřovat k fotbalu,“ kritizuje Pattullo postup pro server iROZHLAS.cz.

Sobotní Match of the Day bez Garyho Linekera a ostatních komentátorů, kteří se z programu stáhli, aby vyjádřili Linekerovi podporu, přirovnává k „večeři bez koření“.

Ředitel BBC Davie se následně omluvil veřejnosti. „Uznáváme, že tohle bylo těžké období pro všechny naše zaměstnance, spolupracovníky a ze všeho nejvíc naše diváky. Za to se omlouvám. Uznáváme potenciální zmatek, který způsobila nepříliš jasná pravidla z roku 2020 k účtům na sociálních sítí. Chci tohle napravit a obnovit naše sportovní vysílání,“ prohlásil.

Postup BBC odsoudila také bývalá spolupracovnice BBC a novinářka Yvonne Ridleyová,  která se dlouhodobě věnuje migrační politice Británie. Po vlně kritiky BBC a solidarity vůči Linekerovi bych se nedivila, když by si v důsledku celé kauzy řekl o zvýšení platu,“ směje se Ridleyová.

„Je absurdní, že se sportovní redaktor nesmí vyjadřovat k migrační politice britské vlády. Obzvlášť ne poté, co jednání britské vlády sklidilo za tento zákon globální kritiku,“ argumentuje Ridleyová pro server iROZHLAS.cz.

Lineker bránil uprchlíky, jejichž hlasy nikdo neslyší. Kdo jiný by za ně měl mluvit, když ne novináři BBC? A jaké poselství to vysílá ostatním novinářům? Že nemají být kritičtí k vládě?“ ptá se.

Kromě novinářů Linekera podpořili i někteří politici včetně skotské premiérky Nicoly Sturgeonové, která na svůj twitter napsala, že rozhodnutí stáhnout Linekera je neomluvitelné. „Podrývá to svobodu slova,“ tweetovala.

Po perném víkendu vedení BBC oznámilo, že s Linekerem uzavřelo dohodu. Do sobotního vysílání se může vrátit pod podmínkou, že se na sociálních sítích nebude vyjadřovat k politice do doby, než BBC provede revizi vnitřních směrnic. „Gary je pro BBC cenný a já vím, jak moc si Gary váží BBC. Jsem rád, že se příští sobotu vrací do vysílání,“ sdělil Davie v prohlášení.

Vedení BBC si stojí za rozhodnutím Linekera stáhnout „Vždycky jsem říkal, že musíme reagovat adekvátně. Někteří si myslí, že jsme reagovali nespravedlivě, jiní si myslí, že reakce měla být větší, řekl Davie s tím, že podle jeho názoru jednali správně.

Tím však debata o nezávislosti BBC neustala. Například podle bulvárního média The Daily Mail Lineker porušil zásadu nestrannosti. „Čím větší celebrita, tím větší odpovědnost, tvrdí britský deník.

„Cokoliv, co řekne, bude automaticky spojováno s veřejnoprávním médiem a v tom případě jasně překročil hranice tím, že útočil na vládu a kritizoval zákon, se kterým dlouhodobě nesouhlasí Labouristická opoziční strana, píše Daily Mail.

Dvojí metr

Kritici BBC oponují tím, že veřejnoprávní médium podle nich tepe více levicovou politiku. „V BBC se často omílá argument, že dokud jsme kritizováni jak zleva, tak zprava politického spektra, je všechno v pořádku,“ popisuje serveru iROZHLAS.cz Lesley Riddochová, bývalá politická korespondentka pro BBC Scotland.

Když se novináři dotazovali ředitele BBC, zda by Linekera stáhl z vysílání i v případě, že by postup britské vlády obhajoval, odmítl odpovědět.

Riddochová míní, že BBC sice podléhá kritice z obou stran, ale zatímco kritika z pravého spektra se propisuje do stahování novinářů z vysílání, kritika zleva je často opomíjená.

Jako příklad uvádí tweet moderátora BBC Alana Sugara, který v roce 2018 sdílel karikaturu Jeremyho Corbyna (lídra opoziční labouristické strany), zatímco otevřeně podporoval konzervativní vládu.

„Za mých časů jsme v BBC dostávali příkazy z Londýna ohledně toho, jak psát o volbách ve Skotsku a tyto rady se měnily podle toho, kdo byl zrovna u vlády ve Westminsteru,“ svěřuje se novinářka s 20letou zkušeností ve veřejnoprávní britské stanici.

Popisuje, že jako politická korespondentka dostala příkaz, že do skotského vysílání musí kvůli vyváženosti názorů oslovovat konzervativní politiky a to „i přesto, že ve Skotsku nebyl jediný konzervativní poslanec“.

Jako další příklad cenzury ze strany BBC uvádí pokrytí skotského referenda nezávislosti, kdy lidé protestovali před BBC v Glasgow, protože zpravodajství stanice podle nich nahrávalo podporovatelům Spojeného království.

„BBC má dvojí metr: levici můžete libovolně a bez následků kritizovat, ale za kritiku konzervativní pravice se trestá,“ tvrdí Riddochová.

Podle ředitele Davieho je ale nestrannost pro BBC důležitou hodnotou. „Je také důležitá pro veřejnost. Závazek BBC je jednak nestrannost a druhak svoboda projevu. Je těžké tohle balancovat s ohledem na různé typy pracovních smluv pro zaměstnance na různých pozicích s různými příznivci,“ reagoval Davie po stáhnutí Linekera.

Cenzura zevnitř

Podle Riddochové to však není poprvé, co BBC cenzuruje obsah, který se nelíbí konzervativní vládě. Novinářka kritizuje jednání mediální agentury ohledně programu Davida Attenborougha, kdy BBC minulý týden oznámila, že neodvysílá poslední epizodu nového dokumentárního seriálu. Šestá epizoda poukazuje na viníky přírodní zkázy na britských ostrovech.

V deníku The Guardian stojí, že se BBC zalekla možné reakce konzervativní vlády, která je častým terčem kritiky ochránců přírody.

BBC se hájila tím, že epizodu nikdy neplánovala odvysílat. „Žádná šestá epizoda není. Divoké Ostrovy vždy byla pětidílná série, která poukazuje na přírodní zkázu. Pro iPlayer (internetový přehrávač BBC programů, pozn. red.) jsme koupili zcela odlišný film, který je o ochráncích přírody, kteří se snaží obnovit biodiverzitu na Britských ostrovech.“

Podle Riddochové si však vedení veřejnoprávní stanice osvojilo strach z toryovské vlády. „Attenborough již v minulosti čelil kritice konzervativců, když v rámci své poslední televizní série upozorňoval na dopady klimatické krize na vymírající druhy,“ říká politická korespondentka.

„Bude zajímavé vidět, co se stane po dalších volbách, kdy zcela jistě zvítězí labouristická strana. Teď musíme jen čekat a doufat, že BBC znovu nepodlehne novému vedení a obnoví si svou nezávislost, kterou ztrácí už od dob vlády premiérky Margaret Thatcherové,“ míní Riddochová.

Vláda konzervativního lorda

Jako příklad uvádí konec 80. let, kdy se ve vedení BBC objevil konzervativní lord Marmaduke Hussey. „S novinařinou neměl nic společného. Bylo to čistě politické rozhodnutí a nikdo nechápal, jak si to vláda může dovolit,“ líčí Riddochová. 

Od té doby si na toryovce ve vedení agentury už podle ní leckdo zvykl. „Nikdo se už nepozastavuje nad tím, že do rady BBC přišel šéf komunikace bývalé premiérky Robbie Gibb, poukazuje Riddochová.

Reportérka Ridleyová zase vzpomíná, že když začínala jako novinářka před více než 40 lety, byla BBC zlatým standardem novinařiny. „BBC vždy byla podávána jako nejvyšší meta pro mladé redaktory, byla místem, kam chtěl každý,“ vzpomíná.

Ridleyová se bojí, že mladí novináři nemají ke komu vzhlížet. „Kdo má být vzorem pro začínající novináře, když důsledkem kritiky rasistických zákonů vás ve veřejnoprávní médium umlčí? Konfrontovat politiky považuji za jedno z nejvíc noblesních poslání novinařiny a je škoda, že ho BBC nepodporuje.“

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme