BBC odmítla nařčení z porušování ruských zákonů. Je připravena podat vysvětlení

Britská rozhlasová a televizní společnost BBC čelí v Rusku vyšetřování kvůli údajné podpoře terorismu. Obvinění úřadu pro dohled nad médii Roskomnadzor ale stanice odmítá a je připravena podat vysvětlení, pokud o ně úřad požádá.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo britské rozhlasové a televizní společnosti BBC. Ilustrační foto. | Foto: Andrew Winning | Zdroj: Reuters

Zástupce BBC agentuře Interfax řekl, že společnost dodržuje ruské zákony a je připravena podat vysvětlení, pokud o ně Roskomnadzor požádá.

Ruský cenzurní úřad oznámil, že ve vysílání nebo na stránkách BBC našel materiály, které mohou podle expertů porušovat zákony potírající extremismus.

Ve zpravodajství BBC jsme objevili možné projevy propagace terorismu, oznámila ruská cenzura

Číst článek

Konkrétně jde o citace výroků šéfa takzvaného Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

„Vyšetřuje se, zda jsou tyto materiály v souladu s normami ruského práva,“ uvádí se ve zprávě Roskomnadzoru.

Ten zahájil prověrku BBC poté, co obdobný britský úřad obvinil ruskou televizi Russia Today z porušování pravidel nestranného informování a pohrozil jí odebráním vysílacích práv na ostrovech.

Televize se v březnu a dubnu údajně dopustila sedmi přestupků, jež představují „závažné selhání při dodržování britských vysílacích pravidel“.

Informace o prověřování obsahu zpravodajství BBC v Rusku se objevily už loni v prosinci, kdy Roskomnadzor výhrady vůči britské stanici poprvé zveřejnil. Slova o „terorismu“ ale zazněla až nyní. Koncem loňského roku ruské úřady otevřeně přiznaly, že zákrok proti britské stanici je reakcí na možný postih, jemuž je ve Spojeném království vystavena Russia Today.

Organizace Islámský stát je v Rusku od konce roku 2014 zakázána a jakékoli zmínky o ní v médiích musejí být opatřeny poznámkou, že Islámský stát je teroristická organizace a v Rusku stojí mimo zákon.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme