Střední Evropa potřebuje nezávislý pohled zvenčí. Vysílání obnovíme, věří exšéf BBC World Service

Povinností médií veřejné služby je přinášet co nejpřesnější informace. A to se samozřejmě nelíbí vládám s autoritativními sklony. Takový je názor historika, novináře a bývalého ředitele BBC World Service Sira Johna Tusy, podle kterého byla chyba, že BBC před lety zrušila polské, maďarské a české vysílání.

Dvacet minut Radiožurnálu Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jsem Brit - dokonce na to mám doklady -, ale také jsem Čechoslovák, protože jsem se tam narodil," pravil Sir John Tusa na červnové konferenci Truth & Power, kterou společně pořádaly BBC a Český rozhlas. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud někdy bylo potřebné poskytovat nezávislý pohled zvenčí, třeba ve formě zahraničního veřejnoprávního vysílání do Polska, Maďarska nebo i České republiky, tak je to právě teď,“ myslí si Sir John Tusa, bývalý šéf BBC World Service, který se narodil ve Zlíně coby Jan Tůša.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s historikem, novinářem a bývalým ředitelem BBC World Service Johnem Tusou nejen o tom, jakou úlohu ve společnosti mají veřejnoprávní média.

Vysílali jsme tam dlouhé roky a měli jsme zůstat našim posluchačům věrní,“ říká ve vysílání Radiožurnálu s tím, že zůstává optimistou a věří tomu, že BBC vysílání do střední Evropy obnoví.

Politici mohou média podle něj ovlivňovat a měnit tím, že změní zákonný rámec pro vysílání ve své zemi. Něco jiného je ale vzájemná interakce mezi politiky a médii.

„Ve Spojeném království jsme svědky toho, že přístup moderátorů při vedení rozhovorů s politiky je velmi agresivní,“ podotýká Sir Tusa.

Připomíná také, že politici jsou momentálně pod velký tlakem médií, což je podle něj správně. Na druhé straně politici zase média obviňují, že se snaží politiku ovlivňovat.

„Je to nekonečná bitva, ve které má navrch chvíli jedna strana, chvíli zase ta druhá,“ upozorňuje.

Za celou kariéru se mu ale nestalo, že by mu nějaký politik zatelefonoval a chtěl něco ve vysílání změnit.

„Občas jsem se dozvěděl, že nějaké hlavě státu se nelíbilo, jak o ní vysíláme, ale spíše to byla výhrada ve smyslu: mohli byste prověřit, že se váš reportér opírá o ověřené informace?“ uzavírá Sir John Tusa s tím, že žádné doporučení od politiků nikdy nedostal.

Kdo je John Tusa

Sir John Tusa se narodil v roce 1936 ve Zlíně jako Jan Tůša. Jeho otec pracoval ve firmě Baťa jako jeden z ředitelů. O tři roky později odešel s rodinou do Velké Británie, kde vystudoval historii. Od roku 1960 pracoval v BBC, mimo jiné jako ředitel zahraničního vysílání. A od roku 1995 do 2007 byl výkonným ředitelem uměleckého centra Barbican v Londýně. „Česky pořád trochu rozumím,“ říká Tusa. „Nikdy jsem se ale češtinu neučil, mám ji jen v uších a v hlavě. Ale česky umím, jsem na to velmi pyšný a hodně to pro mě znamená,“ dodává.

Jaromír Marek, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme