BBC: Výsledkem summitu bude pakt na podporu demokracie a obchodu

Výsledkem dvoudenního euro-afrického summitu, který odpoledne končí v portugalské metropoli Lisabonu, bude pakt na podporu demokracie a volného obchodu. Napsal to zpravodajský server BBC, podle kterého podepíší lídři členských států Evropské a Africké unie dohodu o strategickém partnerství, dokument, který nastíní společné politické cíle v oblastech bezpečnosti, rozvoje nebo demokratické vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

společné foto ze summitu | Zdroj: ČTK

Naplňování přijatých deklarací a závazků bude nicméně obtížné. Evropské země sice motivuje k rozvoji obchodních vztahů s africkými státy sílící tlak Číny, která na černý kontinent v posledních letech ekonomicky expanduje. Přesto bezproblémové spolupráci mezi oběma bloky brání řada objektivních překážek, které vyplývají mimo jiné z propastného rozdílu v jejich ekonomické úrovni.

Například navzdory proklamacím o zavádění volného obchodu se afričtí představitelé brání unijnímu návrhu na redukci dovozních cel. Afričtí politici se obávají i některých důsledků nových preferenčních obchodních dohod, které hodlá EU uzavřít s jednotlivými africkými regionálními bloky nebo státy. V centru afrických obav je přesvědčení, že na základě nových smluv při pokračující praxi subvencování evropských vývozů nebudou africké ekonomiky konkurenceschopné.

Komplikované bude i naplňování deklarované spolupráce v oblasti bezpečnosti a lidských práv. Samotnému summitu z mediálního hlediska dominuje přítomnost kontroverzního prezidenta jihoafrického Zimbabwe. Právě spory okolo jeho pozvání nebo nepozvání v posledních letech zhatily konání summitu. Kvůli Robertovi Mugabemu teď nepřijel do Portugalska britský premiér Gordon Brown. Během včerejších projevů nešetřila kritikou kvůli jeho devastační hospodářské politice a represivnímu vládnutí německá kancléřka Angela Merkelová, která řekla, že Mugabeho politika poškozuje "novou Afriku".

Proti invektivám na Mugabeho adresu se ale ohradili někteří afričtí politici - například podle senegalského prezidenta Abdulaye Wadeho Zimbabwe v porušování lidských práv v rámci Afriky nijak nevyniká.

Marika Táborská, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme