BBC zvažuje po brexitu přesun své mezinárodní základny. Chce si udržet licenci pro vysílání v EU

Britská zpravodajská společnost BBC zvažuje, že po brexitu založí v Bruselu svou novou základnu v EU, aby mohla dále vysílat v Evropské unii. Ve čtvrtek o tom informoval list The Guardian, a to s odvoláním na belgického premiéra Charlese Michela, který tuto možnost probíral na Světovém ekonomickém fóru v Davosu s generálním ředitelem BBC Tonym Hallem.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo stanice BBC

Licenci pro vysílání v celé EU vydanou britským úřadem pro regulaci médií Ofcom nyní používá přes 500 celoevropských kanálů. | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

„Belgie často figuruje na nejužším seznamu společností, které chtějí po brexitu zakotvit v Evropské unii,“ sdělil Michel v Davosu. Podle listu The Guardian přemýšlí BBC ještě o Nizozemsku a Irsku.

V případě tvrdého brexitu hrozí Airbus odchodem z Británie. Kritici to zpochybňují

Číst článek

Bude-li chtít BBC po odchodu Velké Británie z EU vysílat dále v unijních zemích své mezinárodní programy - například BBC World, BBC Entertainment, BBC First či BBC Earth -, bude potřebovat licenci udělenou v Evropské unii.

Britská premiérka Theresa Mayová se ve snaze tomuto problému vyhnout pokusila audiovizuální průmysl zahrnout do dohody s EU o volném obchodu, ale nepodařilo se jí to. Proti zařazení audiovizuálního průmyslu do dohody se razantně staví například Francie.

Jan Zahradil: Brexit se stal rukojmím domácí politické bitvy ve Velké Británii

Číst článek

Chce-li tedy BBC po brexitu vysílat v celé unii, musí do některého z členských států přemístit své ústředí, nezanedbatelnou část zaměstnanců daného kanálu, anebo zařízení pro přenos signálu. Jinak licenci nezíská, napsal list The Guardian.

Licenci pro vysílání v celé EU vydanou britským úřadem pro regulaci médií Ofcom nyní používá přes 500 celoevropských kanálů.

Mezinárodní mediální společnosti v Británii každoročně utratí kolem jedné miliardy liber (29,7 miliardy Kč), po brexitu ale licence pozbudou patrně na platnosti, protože Británie opustí jednotný evropský trh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme