BBC zůstala prakticky bez vedení

Kauza smrti zbrojního experta Davida Kellyho potopila vedení BBC. Britská veřejnoprávní stanice přišla už o dva členy svého vedení. Po včerejší rezignaci předsedy Rady guvernérů Gavyna Davise své křeslo opustil i generální ředitel Greg Dyke. Zaměstnanci v několika kancelářích BBC v Británii zahájili proti jeho odstoupení protest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greg Dyke | Zdroj: ČTK

Důvodem zemětřesení na vrcholných postech BBC je včerejší závěr vyšetřování smrti zbrojního experta Davida Kellyho. Soudce Hutton britskou veřejnoprávní korporaci ostře kritizoval za chyby v loňském zpravodajství. Stanice bez důkazů vládu obvinila, že zveřejnila o Iráku úmyslně nepravdivé informace.

Greg Dyke po zveřejnění Huttonovy zprávy nabídl omluvu za klíčové chybné výroky, které byly odvysílány, avšak úřadovna premiéra považovala tuto omluvu za nedostatečnou. V dnešním prohlášení Greg Dyke vyjádřil naději, že jeho odchodem celá aféra skončí a zdůraznil, že se během ní usilovně snažil hájit redaktorskou nezávislost BBC.

Zpravodaj internetové stanice BBConLine uvádí, že po odchodu předsedy a generálního ředitele zůstává BBC bez kormidelníka v době, kdy sílí nátlak, aby toto veřejnoprávní médium bylo řízeno zvnějšku.

Rada guvernérů BBC se dnes vládě za chyby ve zpravodajství "bez výhrad" omluvila. Premiér Tony Blair omluvu tentokrát přijal. "Plně respektuji nezávislost BBC a neobávám se o to, že by BBC neplnila svoji veřejnoprávní roli. Věřím, že bude dále prověřovat a zkoumat každý krok vlády - náležitým způsobem. Za touto záležitostí můžeme udělat tlustou čáru a jít dál," řekl Blair.

Britský zbrojní expert David Kelly poskytl loni v květnu rozhovor zpravodaji BBC pro otázky obrany Andrewu Gilliganovi, který krátce poté odvysílal reportáž, v níž řekl, že Blairova vláda zveličila nebezpečí iráckých zbraní, aby ospravedlnila útok na Irák. Začátkem července byl Kelly jmenován jako zdroj Gilliganových informací, 17. července bylo nalezeno Kellyho tělo nedaleko jeho domu u Oxfordu.

Zaměstnanci v několika kancelářích BBC v Británii zahájili proti odstoupení generálního ředitele stanice Grega Dykea protest. Všechny televizní a rozhlasové okruhy, které BBC provozuje, ale nadále vysílají. Protestující zatím nezveřejnili žádné prohlášení. Není tedy jasné, zda mají nějaký konkrétní program, nebo jen dávají najevo frustraci nad vývojem posledních 24 hodin.

Milan Kocourek, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme