Londýn otevřel cestu pro soud s britskými teroristy známými jako Beatles. Poskytl USA důkazy

Velká Británie ve středu zaslala Spojeným státům důkazní materiály v kauze dvou Britů, kteří čelí v USA obvinění z příslušnosti ke skupině v rámci teroristické organizace Islámský stát, pro níž se vžil název Beatles. Otevřela se tím cesta k zahájení soudního procesu, informoval zpravodajský server BBC.

Londýn/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexanda Kotey (vlevo) a El Shafee Elsheikh čelí obviněním z toho, že patřili ke čtyřčlenné buňce Islámského státu, jež stojí za popravami západních novinářů, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015 | Foto: Syrian Democratic Forces | Zdroj: Reuters

Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh čelí obviněním z toho, že patřili ke čtyřčlenné buňce Islámského státu, jež stojí za popravami západních novinářů, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Kvůli britskému přízvuku jejích členů se jí přezdívalo podle slavné britské kapely.

Od Islámského státu ji dělily desítky metrů, teď žije v Praze. ‚Nevěřila jsem, že přežiju,‘ říká fixerka

Číst článek

Zatčeni byli v lednu 2018 a jsou podezřelí z podílu na zadržení a usmrcení asi dvaceti rukojmích, včetně novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa.

Spojené státy již delší dobu žádaly Británii o spolupráci v případu, ale společný postup blokoval odlišný postoj obou zemí k trestu smrti. V srpnu pak USA uvedly, že oba obviněné v případě uznání viny nepopraví.

„Jsem ráda, že mohu oznámit, že jsme konečně zaslali do USA další důkazy, jež podpoří stíhání Koteyho a Elsheikha. Upřímně doufám, že se oběti a jejich rodiny nyní dočkají spravedlnosti,“ napsala v úterý na twitteru britská ministryně vnitra Priti Patelová.

Pleased to say that the further evidence to support the prosecution of Kotey & El Sheikh has now finally been transferred to the US.

I sincerely hope that justice for the victims and their families will now be served.

dailymail.co.uk/news/article-8…

13:10 – 22. 09. 2020

404 1921

Britské úřady ke kroku přistoupily jen krátce poté, co soud ve Spojeném království zavrhl stížnost matky jednoho ze stíhaných mužů, jež se snažila zabránit sdílení informací s Američany.

„Jsme spokojeni s rozhodnutím britského vrchního soudu. Jsme rádi, že nám britská vláda předala svoje důkazy a potvrdila svůj závazek spolupracovat na našem úsilí,“ řekl mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti Marc Raimondi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme