Během Francovy éry unesli ve Španělsku na deset tisíc dětí. První případ jde před soud

Před madridským soudem stane kvůli podezření z únosu novorozence a falšování úředních dokumentů bývalý gynekolog Eduard Vela. Ten měl údajně odebrat v roce 1969 novorozeně matce a později dítě dát jiné ženě. Podobná praxe měla podle agentury AFP během španělské diktatury vliv na tisíce rodin a pravděpodobně začala za vlády Francisca Franca v roce 1939.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

miminko | Foto: Fotobanka Pixabay

Doktoři a sestry údajně kradli nemanželské děti nebo novorozence rodičům, kteří byli pro diktátora politicky nebezpeční. Později novorozence dávali rodinám, které byly s režimem zadobře.

Tato praxe byla postupně rozšířena také o únosy dětí z chudých rodin pro adoptivní rodiče ve Španělsku i v zahraničí, píše AFP. U Eduarda Vely jde vůbec o prvního člověka, který usedne na lavici obžalovaných kvůli skandálu „ztracených dětí“, který po odhalení v roce 2010 otřásl Španělskem.

Francisco Franco se k moci dostal v roce 1939 po občanské válce ve Španělsku, která proti sobě postavila republikány a nacionalisty loajální ke generálovi Francovi. Na začátku jeho vlády byly „únosy dětí“ podle serveru Independent politicky motivované. Klíčovým iniciátorem byl pak Antonio Vallejo-Nagera, vrchní armádní psychiatr, který prosazoval nacistické teorie o tom, že komunismus je duševní porucha způsobená špatným prostředím. Franco inspirovaný Vallejo-Nagerou v roce 1940 schválil zákon, který soudní zpráva z roku 2008 interpretuje jako „zákon, který zajistil, že rodiny, které nesdílely myšlenky považované za ideální, neměly kontakt se svými potomky“. „Uvedení těchto zásad do praxe bylo brutálně přímočaré a efektivní. Záznamy ukazují, že v roce 1943 bylo politickým vězňům odebráno devět tisíc dětí, následně přesunutých do státních sirotčinců. V roce 1944 celkový počet stoupnul na 12 tisíc,“ stojí v článku serveru Independent.

Vela je podezřelý z účasti na únosu Ines Madrigalové v roce 1969. Žena Velu obviňuje také z padělání jejího rodného listu tak, že její adoptivní rodiče vypadali jako její biologičtí příbuzní. Adoptivní matka se Ines údajně po letech přiznala, že pracovala jako dobrovolnice v klášteře, kde jí kněz dal na Velu kontakt. Gynekolog pak zařídil, aby novorozeně dostala.

Datum soudu, před kterým Vela stane, zatím není stanoven. Muž čelí obvinění z únosu dětí a falzifikace oficiálních dokumentů.

„Je to opravdu důležité, protože to otevírá cestu dalším případům a lidem, aby si uvědomili, že to, co říkáme, je pravda,“ uvedl pro AFP Angel Casero z asociace Bebes Robados, která se problematikou zabývá.

Podle odhadů se počet unesených dětí pohybuje mezi tisíci až několika stovkami tisíc. Matkám většinou zaměstnanci nemocnic řekli, že jejich děti zemřely jen pár hodin po porodu a nemocnice se o jejich pohřby postarala.

Oběti sice už podaly k soudům oficiální stížnosti, soudní proces je ale ve Španělsku, které se zatím plně nevyrovnalo s občanskou válkou a Frankovou následnou diktaturou, velmi pomalý, podotýká AFP.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme