Během piety za zabitého černocha ve Fergusonu se střílelo, dva lidé jsou zraněni

Po střelbě v americkém Fergusonu jsou dva zranění. Jeden z nich je v kritickém stavu. Přestřelku s policií prý vyprovokovala skupina demonstrantů, kteří protestovali proti policejnímu násilí. Incident se stal v době, kdy si lidé ve Fergusonu v poklidu připomněli rok od smrti černošského mladíka Micheal Browna, kterého ve městě zastřelil bílý policista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během vzpomínkové akce na zastřeleného Afroameričana zazněly ve Fergusonu výstřely | Zdroj: Reuters

„Máme tu skupinu, která se pokouší zabránit klidu ve městě. Ti lidé jsou pořád v ulicích. Nemůžeme s nimi bojovat bez podpory místní komunity,“ řekl šéf policie pro okres St. Louis Jon Belmar.

Vyzval obyvatele Fergusonu, aby pomohli objasnit, co přesně se v ulicích města stalo - ať už svědectvím, nebo videonahrávkami z místa přestřelky.

Protesty proti policejní brutalitě se podle dostupných informací vyostřily, když skupina demonstrantů začala rozbíjet výlohy. Někdo z účastníků pak měl začít pálit po policistech, kteří se pokoušeli demonstraci rozehnat. Policisté střelbu opětovali.

Po Brownovi následovaly další oběti

Památku mladíka dnes lidé uctili čtyřmi a půl minutami ticha, což mělo symbolizovat zhruba čtyři a půl hodiny, po které tělo zastřeleného Browna leželo uprostřed ulice. Následně byly vypuštěny dvě bílé holubice a ztichlý dav se dal na pochod, aby uctil Browna i ostatní, kteří zemřeli rukou strážců zákona.

Osmnáctiletý Brown byl prvním v sérii případů neozbrojených černochů, které zastřelil bělošský policista. Tyto případy vyvolaly protesty veřejnosti a prezident Barack Obama se kvůli nim snaží vybavit co nejvíce policistů kamerami povinně nošenými na těle.

Střílející policista Darren Wilson kvůli Brownově smrti odešel od tamního policejního sboru, ale velká porota se jej rozhodla neobvinit, což loni v listopadu podnítilo další protesty.

Ferguson si připomíná rok od zastřelení Afroameričana Michaela Browna

Číst článek

Seznam se v pátek rozšířil o další jméno, když bělošský policista zastřelil v texaském Arlingtonu neozbrojeného devatenáctiletého černocha Christiana Taylora.

V tiché rezidenční ulici, kde Brown loni zemřel, dnes lidé znovu vytvořili improvizovaný památník z plyšových hraček, květin a svíček. Na chodníku, jen několik kroků od místa jeho smrti, byla umístěna cedule znázorňující holubici, vyhotovenou z kovu.

Vzpomínkové akce za účasti Brownova otce se v ulicích Fergusonu ve státě Missouri konaly už v sobotu večer. Další shromáždění se mají konat rovněž v jiných amerických městech, včetně New Yorku.

Pieta za zastřeleného Michaela Browna zatím probíhala poklidně | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme