V Libanonu zadrželi organizátora Beirut Pride. Festival menšin ho donutili zrušit

Organizátora libanonské akce Beirut Pride, která se zaměřuje na život lidí jiné než heterosexuální orientace (LGBT), zadržela v noci na středu libanonská policie. Propustila ho poté, co slíbil, že akci, která už začala, zruší. Informovala o tom agentura Reuters.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hádí Damien v roce 2017 | Foto: Repro Mad Amendments, vimeo.com | Zdroj: Beirut Pride

Libanon se loni stal první arabskou zemí, kde se konala týdenní akce věnovaná sexuálním menšinám. Oficiální zahájení Beirut Pride nicméně bylo už tehdy z bezpečnostních důvodů a kvůli výhrůžkám organizátorům zrušeno.

Férovější Česko? Tři čtvrtiny lidí fandí manželství bez ohledu na sexuální orientaci, ukazuje výzkum

Číst článek

Letošní akce začala 12. května a měla pokračovat do 20. května.

Libanon je považován za jednu ze společensky nejliberálnějších arabských zemí, ale LGBT komunita uvádí, že stále čelí diskriminaci.

'Podněcování k nemorálnímu chování'

V prohlášení na webu Beirut Pride organizátor Hádí Damien napsal, že ho policie zadržela při veřejném čtení divadelní hry a následně odvezla na stanici a vyslýchala. Tam organizátor strážníkům musel slíbit, že výměnou za své propuštění akci zruší.

Libanonské ministerstvo vnitra se k případu nevyjádřilo.

Damien uvedl, že by byl vyšetřován kvůli „podněcování k nemorálnímu chování a narušování morálky veřejnosti“, kdyby úřadům neslíbil, že akci Beirut Pride ukončí. Učinil tak po konzultaci s právníkem.

Libanonský zákon zakazuje blíže nespecifikovaný „nepřirozený“ pohlavní styk, což bylo v minulosti použito ke kriminalizaci homosexuálního styku. Loni jeden libanonský soud rozhodl, že sexuální styk lidí stejného pohlaví není proti přírodě. Rozhodnutí uvitali aktivisté za lidská práva.

Damien rovněž uvedl, že policie měla program události v arabštině, který dění značně zkresloval a který příslušníky sexuálních menšin označoval nelichotivými výrazy.

Beirut Pride from Mad Amendments on Vimeo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme