Kameny, gumové projektily i vodní děla. V Bejrútu lidé protestovali proti vládě, na 460 lidí bylo zraněno

Hesla jako „Revoluce se vrací“ a záběry jak z válečné zóny. Tak teď vypadá centrum libanonského Bejrútu. O víkendu tam eskalovaly dosud poměrně poklidné protivládní protesty. Bezpečnostní složky použily proti demonstrantům vodní děla, slzný plyn a gumové projektily. Zdravotníci jen za víkend evidují na 460 zraněných.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstranti už před několika dny vyhlásili takzvaný „týden hněvu“ a v sobotu chtěli uspořádat pochod na Náměstí Mučedníků, což je od října, kdy ty demonstrace začaly, epicentrum protestů. Chtěli jít k budově parlamentu.

Jak ale uvádí katarská televize Al-Džazíra, narazili na příslušníky bezpečnostních složek, kteří parlament a vládní budovy hlídají. V sobotu v noci se situace vyhrotila, někteří demonstranti začali házet po policistech dopravní značky, větve, kameny a policie se snažila dav rozehnat. Podle BBC jen v sobotu utrpělo zranění asi 400 lidí.

A v neděli odpoledne protesty pokračovaly, i když pršelo, jak píše libanonský server Naharnet. Stovky demonstrantů se znovu shromáždily v centru Bejrútu, někteří napadali policisty, házely kameny, zápalné lahve, měli i kovové tyče a kusy kovových zábran. Policisté reagovali pepřovým sprejem, gumovými projektily, použili taky vodní dělo a slzný plyn.

Organizace Human Rights Watch, která sleduje dodržování lidských práv, v této souvislosti kritizovala bezpečnostní složky za brutální zásah.

Ekonomická krize

Demonstranti chtějí úřednickou vládu, předčasné volby, ale hlavně kabinet složený z nezávislých odborníků, který by řešil ekonomickou krizi v zemi. Al Džazíra zaznamenala transparenty typu „Když mají lidi hlad, vrhnou se na své vládce“ a podobně. Demonstrantům po třech měsících došla trpělivost a tvrdí, alespoň ti, které Al Džazíra oslovila, že nechtějí v nové vládě žádné politiky.

Libanon má přitom odcházející vládu, protože premiér Saad Harírí koncem října – právě pod nátlakem protestů - rezignoval. Sestavování nové vlády ale vázne, protože Libanon, kde je mnoho politických uskupení a různá vyznání, má velmi složitý systém sestavování vlády. Je za ním snaha o vyváženost, takže nová vláda stále není. I systém sestavování vlády chtějí demonstranti změnit.

Ekonomická krize v Libanonu je nejhorší od občanské války, která skončila v roce 1990. Země je zadlužená, výše dluhu je přes 150 procent HDP, ekonomika stagnuje a bankovní systém se zhroutil. Občané si mohou měsíčně vybrat v přepočtu zhruba 4500 korun, proto jsou také terčem útoků i banky - minulý týden demonstranti rozbíjeli bankomaty a poškozovali fasády bank. 

Měna - libanonská libra - oslabila o 60 procent a ceny stoupají. Časté jsou výpadky elektřiny a dodávek vody, v ulicích se kupí odpadky. Světová banka a už varovala, že pokud se politická krize brzy nevyřeší, míra chudoby může stoupnout ze současné třetiny až na polovinu populace. V Libanonu je také asi milion uprchlíků ze Sýrie, takže napjatá je i tamní infrastruktura.

Prezident povolal armádu

Prezident Michel Aún v reakci na demonstrace vyzval armádu, aby v Bejrútu zavedla pořádek, předtím bezpečnostní složky i armádu nabádal ke zdrženlivosti. Aún v neděli jednal s designovaným premiérem Hasanem Dijábem. Podle serveru Naharnet ta schůzka trvala asi hodinu a půl a Dijáb se k ní nevyjádřil.

V pátek už to vypadalo, že Dijáb oznámí složení osmnáctičlenné vlády, to se ale nestalo. Libanonská televize LBCI mezitím uvedla, že některé strany – třeba křesťanské hnutí Marada – v nově vládě být nechtějí. Lídr hnutí Sulajmán Franží se k tomu chce vyjádřit v úterý.

Odcházející premiér Saad Harírí vyzval politiky, aby co nejrychleji sestavili novou vládu a zároveň odsoudil násilnosti v Bejrútu. Uvedl, že Bejrút se nestane „arénou žoldáků“. Prezident Aún by měl v poledne jednat o situaci s odcházejícími ministry vnitra a obrany. A bezpečnostní složky mezitím dál opevňují vládní budovy v centru Bejrútu.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme