Bejrút protestuje proti atentátům

V libanonském hlavním mětě Bejrútu propukly v noci protesty proti politickým atentátům. Stalo se tak poté, co byl včera zavražděn ministr průmyslu Pierra Džamáíl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pierre Džamáíl | Foto: AFP

V Bejrútu byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření. Atentát na Pierra Džamáíla ostře odsoudili všichni libanonští politici včetně prosyrského prezidenta Emila Lahouda a bývalého premiéra Omara Karámího. Přesto panují obavy z roztočení spirály násilí.

Prozápadní parlamentní většina a kabinet premiéra Fuáda Seniory jsou rozhodnutí pokračovat v prozápadním kursu své politiky a obvinily z odpovědnosti za atentát Sýrii Ta politickou vraždu také ostře odsoudila.

Pierra Džamáíl byl předním představitelem křesťanů v Libanonu. Jeho otec Amín je bývalým prezidentem, který se před téměř před čtvrtstoletím pokusil po svém zvolení do prezidentského úřadu o mír s Izraelem a také podlehl atentátu.

Washington požaduje vyšetření atentátu

Vraždu Pierra Džamáíla, který byl odpůrcem syrského pronikání do Libanonu, ostře odsoudil americký prezident George Bush. Američtí představitelé vyslovili vážné podezření, že za atentátem stojí Sýrie.

Prezident Bush podpořil demokratickou libanonskou vládu a ujistil ji všestrannou pomocí. Atentát označil za příklad toho, jak jsou ohroženy demokracie na Blízkém východě. Spojené státy nedávno varovaly v OSN, že se Sýrie a Írán snaží prostřednictvím extrémistů z Hizballáhu vytvářet podmínky pro převrat v Libanonu.

Americký velvyslanec v OSN John Bolton upozornil, že je nutné mezinárodní vyšetřování ozbrojeného útoku. Pozorovatelé předpokládají, že snahy o násilný převrat v Libanonu mohou znemožnit zapojení Sýrie a Íránu do řešení současné situace v Iráku.

Alexandr Pícha, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme