Náš úkol je potvrdit, že se v troskách nikdo nenachází, říkají hasiči v Bejrútu. Přiletí i krizový odborník

Tři dny po mohutném výbuchu v přístavu libanonského hlavního města Bejrútu pokračují odklízecí práce. V minulých 24 hodinách byla nalezena nejméně další tři těla, čímž počet obětí vystoupil na 149, píše agentura AP. V pátrání po zavalených na místě pokračují i čeští hasiči. Podle šéfa jejich týmu Jiřího Čmakala jsou všichni v pořádku, dva psi byli lehce zraněni, ale po ošetření jsou opět v akci.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné složky pátrají po pohřešovaných lidech | Foto: Hussein Malla | Zdroj: ČTK / AP

Ještě během pátku odletí do Libanonu i český odborník na krizové řízení. Podle mluvčí hasičů Nicole Studené se družstva mají střídat po šesti hodinách.

"Bezpečnostní situace v oblasti je stabilní. Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů - řezné rány na tlapách. Vše jsme ošetřili na místě a oba psi pokračují v misi." Popisuje situaci vedoucí týmu Jiří Čmakal

10:35 – 07. 08. 2020

2 61

Podle sdělení hasičů na twitteru je úkolem týmu potvrdit, že se v troskách nikdo nenachází. V pátek se tým bude přesouvat do nového sektoru, přičemž převoz zajistí libanonská armáda. Svůj pohyb hasiči konzultují také s českou ambasádou.

V pátek večer odletí do Bejrútu odborník na krizové řízení Miroslav Lukeš z hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Ten byl Českou republikou nominován a následně zařazen do koordinačního a vyhodnocovacího týmu Evropské unie, uvedla Studená. V Libanonu se bude Lukeš podílet na koordinaci vyhledávacích a záchranných týmů.

Reportér Radiožurnálu z Bejrútu: Lidé sami uklízejí ulice plné střepů. Vládní pomoc už tu nikdo nečeká

Číst článek

Výbuch v přístavu zdemoloval i železobetonové obilné silo, které postavil před 50 lety pardubický podnik Průmstav, a zdevastoval celé čtvrti ve městě. Přes 5000 lidí bylo zraněno. Podle libanonského prezidenta Michela Aúna výbuch způsobilo 2750 tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, který se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice. V souvislosti s výbuchem bylo zadrženo 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy.

Agentura DPA s odvoláním na sdělení Libanonského červeného kříže napsala, že se stále více než 100 lidí pohřešuje.

Do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z českého týmu USAR (Urban Search and Rescue Team, Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí), kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Nasazeni byli se zpožděním ve čtvrtek kvůli průtahům ze strany libanonské armády. V pátrání kromě Čechů pomáhají také francouzské či ruské týmy.

Zhruba 300 000 lidí v aglomeraci se kvůli výbuchu, jehož mohutná tlaková vlna zdemolovala okna a dveře mnoha bytů, nemůže vrátit domů. S velkým náporem zraněných se mezitím potýkají poničené nemocnice. Škody úřady podle AP odhadují až na 15 miliard dolarů.

Barbora Novotná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme