Explozi zřejmě zavinila lidská chyba, řekl libanonský ministr. Pracovníci přístavu jsou v domácím vězení

V libanonském Bejrútu nadále roste počet obětí po úterním mohutném výbuchu. Podle zatím poslední bilance jich je 145. Dalších 300 tisíc obyvatel přišlo o domov. Mohutnou explozi zřejmě zavinila lidská chyba. Britské BBC to řekl libanonský ministr ekonomiky Raoul Nehme. Do města zasaženého mimořádně silným výbuchem už mnoho zemí vyslalo humanitární pomoc.

Tento článek je více než rok starý.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči po zásahu v bejrútském přístavu

Hasiči po zásahu v bejrútském přístavu | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Odklízení škod po výbuchu je pro Libanonce velmi obtížné - hlavní ulice v centru města jsou plné trosek, skla a převrácených aut. A zatímco obyčejní lidé se soustředí na odklízení následků výbuchu, záchranáři zatím dál pokračují v pátrání v sutinách, jak přímo z místa popsal blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Štěpán Macháček. 

Spor Hamáčka s armádou o převoz záchranářů do Libanonu. ‚Máme létající muzeum,‘ napsal ministr

Číst článek

„Záchranáři mají stále naději, že některé živé lidi by z trosek mohli vyprostit. Na tom už teď pracují i čeští záchranáři, kteří tam dostali jednu část sutin,“ popsal Macháček

Škody a stopy po výbuchu jsou patrné ve víc než v polovině města. Bejrútský guvernér Marwan Abbúd už podle agentury AFP odhadl v přepočtu asi na 67 miliard korun. V celém Libanonu teď platí dvoutýdenní nouzový stav a země drží státní smutek.

Vyšetřování pokračuje

Tragédii v Bejrútu podle tamních úřadů způsobil požár v přístavním skladu, kde byly uložené tisíce tun dusičnanu amonného. To je látka, která se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem i v pyrotechnice.

Dusičnan zabavili Libanonci oligarchovi z Ruska. Celníci sklad opakovaně označili za nebezpečný

Číst článek

A za určitých podmínek a při nesprávném skladování dovede být hodně vznětlivá. Libanonská vláda zavřela do domácího vězení všechny pracovníky bejrútského přístavu, kteří měli za posledních šest let na starosti bezpečnost a skladování.

„Mělo to být odvezené někam jinam, nemělo to zůstat v Libanonu tak dlouho. Mluvíme o 2750 tunách dusičnanu amonného, což je srovnatelné se sílou 1200 tun TNT. Dokážete si tedy představit sílu výbuchu, který jsme zažili,“ řekl britské BBC libanonský ministr hospodářství Raoul Nehme.

Šéf bejrútského přístavu pak Hassan Koraytem libanonské televizi OTV řekl, že se látku několikrát snažili dostat z přístavu. Takže teď je předmětem vyšetřování, proč ležela tahle nebezpečná látka ve městě tak dlouho.

Dopad na ekonomiku

Exploze bude mít pravděpodobně obrovský dopad na libanonskou ekonomiku, která je už tak pod velkým tlakem kvůli občanské válce, i hospodářské a koronavirové krizi. 

Libanonská vláda už konstatovala, že země situaci nemůže zvládnout sama a požádala svět o solidaritu. A do Libanonu teď míří pomoc z celého světa. Žádost už vyslyšelo například Česko.

Pomáhají ale i Slovensko, Polsko. Nebo Francie. Ta posílá do Libanonu tuny zdravotnického materiálu a desítky záchranářů. A před pár hodinami tam osobně přilétl i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Situace v Bejrútu je zmatečná. Hledáme místo, kde bude náš tým zachraňovat, říká mluvčí hasičů

Číst článek

„Musím tady být, už jen kvůli přátelství Francie a Libanonu. Chci naslouchat a zjistit, co je potřeba a zorganizovat pro Bejrút (a libanonský lid) pomoc. A to jak ve spolupráci s evropskými státy, tak v kooperaci s dalšími zeměmi,“ uvedl Macron. 

Francouzský prezident ale současně s tím řekl, že finančně Francie zemi pomůže jen, pokud libanonská vláda zavede reformy.

Francouzského prezidenta v ulicích Bejrútu vítaly tisíce lidí, kteří volali po konci stávajícího sektářského systému. Macron pak před protestujícími prohlásil, že se libanonská politika musí změnit a že úterní tragédie se může stát počátkem nové éry.

Ondřej Klapal, Marie Machytková, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme