Bělehrad: Mrtvý srbský demonstrant, zapálené velvyslanectví USA

Vandalismus v centru srbské metropole Bělehradu si vyžádal jednoho mrtvého a stovku zraněných. Mezi nimi jsou dvě desítky policistů a také několik žurnalistů. Do rabování se pustil velký dav mladíků po stotisícovém protestním shromáždění proti nezávislosti Kosova. Demonstranti nejdřív zapálili konzulární oddělení velvyslanectví Spojených států. Tam uhořel pravděpodobně jeden z nich. Terčem protestujících Srbů se staly i ambasády Německa, Chorvatska, Británie, Turecka a Bosny. Velvyslanectví České republiky je blízko dějiště nedělních nepokojů, ale zůstalo ušetřeno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící budova velvyslanectví USA v Bělehradě

hořící budova velvyslanectví USA v Bělehradě | Zdroj: ČTK

Vandalové útočili na ambasády těch zemí, které Kosovo uznaly nebo to zamýšlejí v blízké době. Americká diplomatická mise oznámila, že obětí není nikdo z jejích pracovníků. Šlo pravděpodobně o jednoho z demonstrantů, ale protože bylo tělo spálené, nepodařilo se zatím zjistit ani to, jestli jde o muže nebo ženu. Spojené státy ostře kritizovaly srbskou vládu za neposkytnutí dostatečné ochrany zastupitelským úřadům v Bělehradu. Srbská vláda obratem útoky mladých výtržníků odsoudila.

Předcházející poklidný mítink měl titul "Kosovo je Srbsko". "Dokud jsme my živi, Kosovo je srbské!", řekl před srbským parlamentem premiér Vojislav Koštunica. "Se Srby můžete být přátelé, ale silou s nimi jednat nikdo nebude!", dodal. Mohutný dav pak skandoval hesla "Kosovo je srdcem Srbska!" nebo "Nedáme Kosovo!"

billboard s heslem "Kosovo je Srbsko" | Foto: ČTK/AP

Po premiérovi promluvil úřadující šéf Srbské radikální strany Tomislav Nikolič, který nedávno kandidoval na prezidenta. Ohlásili se i špičkový tenista Novak Djokovič nebo filmový režisér Emir Kusturica.

Na území bývalé Jugoslávie má vyhlášená nezávislost Kosova další oficiální reakci. Parlament bosenské Republiky srbské už odhlasoval, že i tato srbská enkláva v sousední Bosně má právo odtrhnout se od zbytku země. Stanovil jen podmínku, aby nejdřív většina zemí Evropské unie uznala samostatné Kosovo.

Miroslav Panuška, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme