‚Srbsko proti násilí.‘ Měsíc od střelby ve škole v Bělehradě protestují desetitisíce lidí proti vládě

Desetitisíce lidí se sešly na v řadě již pátém protestu proti srbské vládě | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Desetitisíce Srbů se v sobotu v Bělehradě zúčastnily protivládního protestu. Lidé demonstrovali proti násilí v souvislosti se dvěma případy hromadné střelby, které na začátku května otřásly zemí. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž demonstranti také žádali demisi ministra vnitra nebo šéfa tajné služby.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v sobotu vyšli do ulic u příležitosti uplynutí jednoho měsíce od první střelby, kdy třináctiletý chlapec zastřelil v základní škole v Bělehradě deset lidí včetně devíti spolužáků. O den později zastřelil jednadvacetiletý muž nedaleko metropole osm lidí. Tyto dva případy vyvolaly v zemi nespokojenost a volání po změnách.

Opoziční strany, které zorganizovaly sobotní už pátý protest během měsíce, obviňují vládu prezidenta Aleksandara Vučiče, že nedokázala zakročit proti propagaci násilí v médiích a umožnila mu proniknout do společnosti. V srbských televizních reality show vystupovali odsouzení zločinci včetně vrahů a muži v nich bili ženy, píše Reuters.

„Vučiči odejdi,“ skandovali v sobotu protestující a nestli transparenty se slogany jako je „Srbsko proti násilí“. Demonstrující rovněž kromě odchodu ministra vnitra a šéfa tajné služby požadovali zastavení vysílání všech televizních pořadů propagujících násilí. Televize Pink mezitím slíbila, že od příštího týdne přestane vysílat reality show, v níž vystupuje muž odsouzený za vraždu.

Opoziční politici podle agentury AP viní úřady z podněcování násilí a nenávistných projevů vůči kritikům, z šíření propagandy v hlavních médiích a zavádění autokratické vlády v institucích pod vedením Vučiče. Prezident obvinění odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme