Belfast prožil další noc plnou násilí

Severoirský Belfast má za sebou druhou noc násilných střetů mezi protestantskými a katolickými extrémisty. Dav asi tří stovek republikánů házel zápalné láhve na policisty , kteří se snažili od sebe obě znepřátelené strany oddělit, a na 30 jich zranili. Jeden voják utrpěl popáleniny v obličeji. Výtržníci zaútočili také na několik škol - skupina mužů pronikla do střední katolické školy a zapálila 17 automobilů zaparkovaných poblíž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Belfastu | Foto: ČTK/EPA

Policisté a vojáci byli napadeni také cihlami, lahvemi, ohňostroji a lahvemi. Řada vozů byla podpálena. Několik výtržníků bylo zatčeno, dvacet policistů utrpělo zranění. Nepokoje propukly pouhých 24 hodin po středečních pouličních incidentech, při kterých bylo zraněněno čtrnáct policistů a tři civilisté postřeleni brokovnicemi. Z rozpoutání nové vlny násilí se vzájemně obviňují jak protestanti, tak katolíci.

Nepokoje původně začaly u dívčí katolické školy Svatého kříže, která leží v protestantské části Belfastu. Včera byla škola zavřena, protože nebylo možně zajistit bezpečnost jejich žákyň. Dnes je ale navzdory novým srážkám opět otevřena. Nepokoje před školami se rozrostly a včera policie dopravila ze školy domů v obrněných vozech také žáky protestnantské školy na severu Belfastu.

Násilnosti provázejí školu Svatého kříže už od loňského září. V minulých měsících se před ní konala řada demonstrací radikálních protestantů, kteří tímto způsobem dávali najevo, že si nepřejí, aby katolické žákyně chodily na vyučování ulicí, kterou obývají protestanti; při několika demonstracích protestantští extremisté žákyním a jejich rodičům nadávali a v jednom případě někdo z nich mezi školačky hodil výbušninu.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme