Belgičané mohou cestovat zdarma, pokud se vzdají dopravy autem

Za espézetku doprava zadarmo - tak se dá ve stručnosti popsat iniciativa belgických úřadů, které se snaží řešit chronické dopravní zácpy v Bruselu a dalších belgických městech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel

Brusel | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Když odevzdáte státní poznávací značku svého automobilu a zaručíte tak, že zůstane stát v garáži nebo půjde na vrakoviště, dostanete od úřadů zdarma roční jízdenku na městskou hromadnou dopravu. Tento systém zatím platí v pěti vlámských provinciích na severu Belgie. Od pátku je zavedený i ve frankofonních valonských regionech na jihu země a bruselský ministr pro regionální dopravu Pascal Smet chce od září myšlenku uplatnit i v hlavním městě. Belgická Asociace sdružující cestující ve vlacích, tramvajích a autobusech návrh přivítala, jako velký krok vpřed.

Ve Vlámsku možnost vyměnit cestování autem za volnou jízdenku využily za několik let desítky tisíc lidí. Pro Valonsko a Brusel byl tamní projekt inspirativní ve více ohledech - například i v tom¸ jak předcházet různým způsobům zneužití systému. Tak například předplatné nedostane ten, kdo by třeba auto jenom formálně převedl na jiného člena rodiny. Nařízení se nebude vztahovat ani na případy, kdy někdo auto zdědí po zesnulém příbuzném. Roční jízdenky, jejichž cena je podle místa 360 až 450 eur( tedy asi 10 až 13 tisíc korun), dostanou uchazeči až po několikaměsíčním podrobném přezkoumání jejich žádosti.

Belgické úřady si nedělají přehnané iluze o tom, že by se takhle možnosti cestovat autem vzdávaly celé rodiny. Nejčastěji se odstaví až druhé či spíše třetí auto v domácnosti. I tak ale může jít o jeden ze způsobů, jak ulehčit přetíženým belgickým silnicím. Zejména v kombinaci s jinými projekty. Jako je třeba systém sdílení aut nazvaný "Cambio", kdy se prostřednictvím internetu spojují majitelé nevytížených vozidel s lidmi, kteří se někam potřebují dostat, především v čase svátků, víkendů a začínajících či končících prázdnin. Cambio už docela úspěšně funguje v některých velkých evropských městských aglomeracích.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme