Belgičané stávkují proti zdražování

Belgie dnes prožívá celostátní stávku. Odborové centrály ji vyhlásily na protest proti rostoucím cenám a klesající kupní síle obyvatel. Od loňského roku stouply v Belgii ceny potravin skoro o 8 procent a elektřiny dokonce o 20. Stávka zasáhla hlavně dopravu, průmyslovou výrobu a některá velká obchodní střediska a úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolony aut během ranní špičky v Gentu | Zdroj: ČTK

Místo hlášení o příjezdu tramvají nebo autobusů slyšeli cestující na nástupištích informaci o tom, že městská doprava v Bruselu stávkuje. Jen metro jezdí ve čtvrthodinových intervalech. Z nádraží nevyjely žádné vlaky. Přerušen byl provoz i rychlovlaků Thalys do Francie, Nizozemska a Německa a spojů Eurostar do Londýna.

Lidé se dostávali do práce obtížně, ale protože o stávce věděli předem, připravili se. "Jel jsem svým autem, dnes je to jediná možnost," řekl Filip Benoit z Bruselu. Někdo se domluvil s kolegou na společné jízdě autem, někdo se rozhodl pro taxík.

Zklamaní byli ti, kteří se vydali na nákup nebo na úřad. Velkoprodejny největších řetězců Carrefour a Delhaize mají zavřeno. Stávku podpořily i některé obecní úřady a školy.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme