Belgičané volí nový federální parlament

Belgii čeká zásadní rozhodnutí. Její občané v předčasných volbách vybírají poslance federálního parlamentu. Volby vyvolal spor Vlámů a Valonů o rozdělení volebního obvodu, který zahrnuje dvojjazyčný Brusel a přilehlé nizozemsky mluvící obce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kterým směrem se Belgie po volbách vydá? | Foto: Pavel Novák

Podle průzkumů podlehnou křesťanští a vlámští demokraté premiéra Yvese Leterma ve volebním boji nacionalistické Vlámské nové alianci. Ta by mohla získaz až 26 procent hlasů. Předseda vlámských nacionalistů Bart De Wever se netají vírou v to, že Belgie jednou zmizí z mapy.

Ve Valonsku pravděpodobně zvítězí Socialisté. Složit rychle životaschopnou vládní koalici bude proto tvrdý oříšek. Sestavování kabinetu po posledních federálních volbách v létě 2007 trvalo v Belgii tři čtvrtě roku. Země přitom už za 14 dnů přebírá rotační předsednictví v Radě Evropské unie.

Účast Belgičanů v hlasování se očekává velká. Volby jsou totiž povinné a za bezdůvodné vyhýbání se hlasování hrozí pokuta 55 eur. Zvláštností belgického volebního systému je, že v závažných případech je možné nechat se při hlasování zastoupit jiným voličem.

Belgičané hlasují papírovými lístky do 13 hodin. Do 15 se pak v některých okrscích hlasuje na počítačích. První odhady výsledků se mají objevit kolem 16. hodiny.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme