Belgická justice Šarona stíhat nebude

Belgický soud odmítl žalobu proti izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi. Podali ji pozůstalí po obětech masakru, k němuž došlo před 20 lety v palestinských táborech Sabra a Šatíla v Libanonu. Podle belgického soudu nelze tuto žalobu přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron (vlevo) | Foto: ČTK/AP

Jak připomíná bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Šaron byl v době masakru v palestinských táborech na území Libanonu izraelským ministrem obrany. Izraelská armáda měla oba tábory hlídat, protože v zemi zuřila občanská válka a neozbrojení utečenci se mohli stát terčem útoku. K němu také došlo - do táborů vtrhly křesťanské militantní oddíly, což stálo život asi 800 lidí. Šaron byl krátce po masakru vyšetřován izraelskou komisí a byl shledán nepřímo zodpovědným za násilí na Palestincích.

Proto také pozůstalí po obětech masakru doufali, že belgický soud přijme na základě zákona o univerzální trestní odpovědnosti jejich žalobu. Soud však případ odmítl s tím, že Šaron v době masakru nebyl v Belgii, a nelze ho tedy na jejím území soudit.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme