Belgická policie zadržela dva muže, podezírá je z účasti na aktivitách teroristické skupiny v Paříži

Belgická policie zadržela dva muže v rámci vyšetřování teroristických útoků spáchaných 13. listopadu 2015 v Paříži. Podezírá je z „účasti na aktivitách teroristické skupiny“, informovala v pátek belgická federální prokuratura. Jeden z nich zůstává ve vazbě, druhý byl propuštěn pod podmínkami stanovenými vyšetřujícím soudcem. Informovala o tom agentura AFP.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok v Paříži | Foto: Thibault Camus | Zdroj: AP/ČTK

Pod dohledem úřadů zůstal 24letý Belgičan Ayoub Bazarouj, který už byl v souvislosti s vyšetřováním pařížských útoků jednou zadržen. Po třech týdnech ve vazbě byl ale propuštěn pro nedostatek důkazů. Vyšetřovatelé muže opět vyslýchali ve středu.

Podezírají jej z toho, že pomáhal islamistovi Salahu Abdeslamovi, který je jediným přeživším z pachatelů atentátů v Paříži. Na několika místech francouzské metropole při nich dohromady zemřelo 130 lidí. Belgičtí policisté jen tři dny po nich prohledali Bazaroujovo bydliště v bruselské čtvrti Molenbeek pro podezření, že by se tam mohl Abdeslam ukrývat.

Podle vyšetřovatelů měl Bazarouj blízko nejen k pachatelům útoků z listopadu 2015, ale také k pachatelům atentátů v Bruselu z 22. března 2016. Při nich dva sebevražední atentátníci zabili 32 lidí a přes 320 dalších zranili. Oba útoky jsou připisovány stejné francouzsko-belgické teroristické buňce, napsala AFP. K oběma akcím se přihlásila organizace Islámský stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme